Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fulldome Festival Brno 2017 skončil

Fulldome Festival Brno 2017 skončil

A zná své vítěze! Kdo se tedy stal majitelem jedné ze tří věšteckých koulí, které nahlížejí do budoucnosti fulldome světa?

098169.png

Na Hvězdárně a planetáriu Brno se ve dnech 7. až 9. června 2017 sešlo přesně 123 pracovníků planetárií (anebo producentů pořadů pro planetária) z celého světa. Ti nejvzdálenější přiletěli z Japonska anebo Brazílie. Dohromady museli v brněnském planetáriu sedět 16 hodin a 41 minut, na programu bylo 41 filmů – v premiéře, ve výrobě i mimo soutěž. Návštěvníci také stihnuli jeden z ohňostrojů světové přehlídky Igniss Brunensis, prohlédnout si centrum města Brna a v klidu si popovídat s řadou producentů či výrobců planetárií.

Také se dozvěděli, jak se lidé oblékali ještě před nedávnem v krásné jižní Moravě. Ve vzorech mužských i ženských krojů se totiž projevuje lidová schopnost k přehánění a nebojácnosti, je symbolem stále udržovaných nebo obnovených lidových oslav a obyčejů. Stejně jako tvůrci pořadů pro digitální planetária a samozřejmě i jejich provozovatelé.

Kdo se tedy stal majitele cen Fulldome Festival Brno 2017 supported by the International Planetarium Society?

Cena diváků: The Secrets of Gravity – in the footsteps of Albert Einstein

Návštěvníci festivalu odevzdali přesně 1881 hlasovacích karet, díky kterým mohli dát každému z pořadů od 0 do 5 bodů. Nejvyšší ohodnocení 4,31 bodu získalo představení The Secrets of Gravity – in the footsteps of Albert Einstein. Pro zajímavost uvádíme pořadí pěti filmů s nejvyšším bodovým ohodnocením:

  • The Secrets of Gravity – in the footsteps of Albert Einstein
  • Hello Earth
  • The Planets – A Journey Through The Solar System
  • We are stars
  • Faster Than Light! the Dream of Interstellar Flight

Představení The Secrets of Gravity – in the footsteps of Albert Einstein uvede Hvězdárna a planetarium Brno počátkem roku 2018.

098167.jpg

Nejlepší film: Hello Earth

Film podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vybrala mezinárodní porota ve složení: Petr Horálek - ESO Photo Ambassador, Marc Moutin ze Cite de La Space, organizátor IPS Conference 2018 a Ryan Wyatt z California Academy of Sciences.

098168.jpg

Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno: Faster than Light! The Dream of Interstellar Flight

Fulldome formát je unikátní právě projekcí ve formátu fulldome. Vybrané představení jej nejen využívá naplno, ale svým tématem ještě slibuje velký divácký úspěch u návštěvníků Hvězdárny a planetária Brno. Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno je spojena s finančním ohodnocením v podobě roční licence. Pořad Faster than Light! uvede Hvězdárna a planetárium Brno na podzim tohoto roku.

 

Fulldome Festival Brno 2017 v číslech

  • Snědlo se 121 ovocných knedlíků.
  • Servírovalo se 14 kilogramů rýže.
  • Vypilo se 71 lahví bílého vína Rulandské šedé a Chardonay.
  • Ochutnali jsme celkem 50 kousků tzv. pivních tiramisu.
  • Před festivalem jsme rozeslali 17 newsletterů celkem 929 odběratelům.
  • Promítnuli jsme 41 filmů – nejkratší trval pouhých 240 sekund, nejdelší 55 minut.
  • Poslední film byl dokončen jen krátce před festivalem a dodán producentem 1. června.
  • Poslední trailer jsme připravili k projekci 6 hodin před slavnostním zahájení.
  • Na hard disku brněnského planetária všechny filmy zabírají 9,7 TB.
  • Teplota během festivalu kolísala od 9,7 °C (čtvrtek v 00:10) do 28,3 °C (pátek v 14:35).
  • 130,000 lidí se ve středu dívalo na ohňostroj spolu s účastníky festivalu.
  •  

Fulldome Festival Brno 2017 podpořila International Planetarium Society a je součástí přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, generálním partnerem je ukrajinská společnost Front Pictures Inc. Hlavními partnery festivalu jsou GOTO Inc., Mapcards.net, Nowatron Elektronik, Sky-Skan Inc., RSA Cosmos, a Softmachine. Partnery festivalu jsou California Academy of Sciences, Konica Minolta, Evans & Sutherland a Spitz Inc. Akci finančně podpořilo statutární město Brno.




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »