Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 2. díl

Dr. Petr Kabáth v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Prvním dílem pořadu v roce 2022 se podíváme k výzkumu exoplanet s dr. Petrem Kabáthem z Astronomického ústavu AV ČR. Jak se zjišťují z kosmu exoplanety? Zákrytové metody a sledování radiálních rychlostí blízkých hvězd přinášejí zatím ty nejpodrobnější výsledky. Jak to astronomové prokazují a čím?

Horké Jupitery, vícenásobné extrasolární systémy, často překvapivé vlastnosti cizích světů a mnohé další skutečnosti doslova hýbou astronomickým světem.

Jaké jsou aktuálně nejznámější či nejpozoruhodnější exoplanety?

Nové družice zkoumající exoplanety a nově připravované poskytují velká očekávání. Například i českými odborníky spolu připravovaná kosmická observatoř PLATO je v tomto desetiletí velkou nadějí na obrovský posun vědomostí o těchto zatím jen tušených objevech.

S trochou fantazie a nadšení spolu nahlédněme do úžasné a blízké budoucnosti.

Premiéru odvysíláme v sobotu 8. ledna 2022 ve 20:05 na TV Noe.

Vysílání, reprízy i archiv naleznete na https://www.tvnoe.cz/porad/33317-hlubinami-vesmiru-s-dr-petrem-kabathem-exoplanety-2-dil

Dr. Petr Kabáth (vlevo) hovoří s Jindřichem Suchánkem o exoplanetách v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Petr Kabáth (vlevo) hovoří s Jindřichem Suchánkem o exoplanetách v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Exoplanety, Hlubinami vesmíru, Petr Kabáth


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »