Instagram České astronomické společnosti slaví první narozeniny!

Autor: Foto: Daniel Kurtin, Grafika: Jan Herzig
Přesně před rokem začaly v tomto týdnu na instagramovém účtu České astronomické společnosti vycházet první příspěvky. Úplně první, uvítací, vyšel 22. srpna 2022. První „opravdový“ příspěvek byl poté zveřejněn o den později. Pojednával o známé fotografii planety Jupiter z JWST. Od té doby na profilu přibývá nový obsah každý den a těší se stále vzrůstajícímu zájmu sledujících.
Toto malé výročí nám nabízí první možnost zhodnotit, jak se našemu účtu daří a co všechno již máme za sebou. Profil byl již od začátku koncipovaný nikoliv jako pouhá nástěnka vědecké společnosti, ale především jako další prostředek k naplňování jednoho z hlavních cílů České astronomické společnosti jako takové. Tím máme na mysli samozřejmě popularizaci astronomie a příbuzných vědních oborů. V podobě tohoto účtu se podařilo vytvořit úplně nový popularizační kanál společnosti, jehož obsah ve většině případů nenajdete nikde jinde. Také co se týče kadence zveřejňování nového originálního obsahu je Instagram v ČASu rekordmanem. Pokud nás tedy na této sociální síti stále nesledujete, neváhejte s tím začít.
Každý den zde najdete příspěvek o nějaké aktualitě z astronomie, astrofyziky či kosmonautiky, ať už jde o nový snímek nějakého kosmického dalekohledu, právě zveřejněnou studii nebo start zajímavé rakety. Svým rozsahem jsou příspěvky jen o něco kratší než články zde na webu, mají kolem 300 slov, většinou jsou však zveřejněny výhradně na Instagramu a jinak tedy o ně můžete přijít. Také je zde na místě vyzdvihnout jakou flexibilitu nám tato sociální síť nabízí, kdy ty nejzajímavější aktuality jsme schopni v českém jazyce na našem účtu zveřejnit klidně do hodiny po zveřejnění originálních zpráv na profilech kosmických agentur. Ty největší události, které vyžadují průběžné aktuální informace jsou pak pokrývány i pomocí příběhů.
Během zmíněného časového úseku jste tedy mohli na našem účtu zhlédnout přesně 350 příspěvků. Vyjma několika málo dní se tak během celého roku dařilo udržovat na počátku určenou frekvenci jednoho příspěvku za den. Příspěvky pojednávají o všech různých aktuálních tématech z oblasti astronomie, astrofyziky a kosmonautiky. Každá větší událost, která se v těchto oborech za poslední rok udála, zde byla připomenuta a rozebrána. Vedle toho bylo také přidáno 475 příběhů, které většinou slouží jako upozornění na nové články na našem webu. Na ty největší astronomické a kosmonautické události posledních 365 dní jsme pak vedle komplexních příspěvků upozornili i pomocí řady příběhů. Pomocí nich jste s námi “živě” mohli sledovat zatmění Slunce 25. října 2022, start rakety SLS, sondy JUICE, Super Heavy Starship a v nedávné době jsme takto upozornili i na meteorický roj Perseidy. Tyto příběhy si můžete ve výběrech prohlédnout i nyní.
Autor: Instagram/ Jan Herzig
V průběhu roku se tvorbu obsahu pro tento profil starali především tři lidé. Od úplného začátku píše příspěvky Jan Herzig, který se zároveň také stará o přidávání příběhů. Hned v polovině září se ale přidal Adam Denko jako autor velké části příspěvků. V nedávné době, v polovině července, přibyl do týmu také Zdeněk Jánský, který nyní pokrývá většinu kosmonautických témat. Několik příspěvků má na kontě také přímo zástupce šéfredaktora tohoto webu, Martin Gembec, který také zabezpečuje chod účtu ve chvíli, kdy toho nikdo dříve zmíněný není schopen. Nutno připomenout, že všichni zmínění obsah vytvářejí bez jakéhokoliv nároku na honorář. Naší motivací a cílem je čistě rozšiřování povědomí o naší nejoblíbenější vědě mezi co nejvíce lidí. Nabídnout všem nahlédnutí na krásy, jaké astronomie skýtá.
A na závěr to nejdůležitější. Chtěli bychom velmi poděkovat všem, kteří nás sledují, čtou, lajkují a ukládají si příspěvky, zobrazují příběhy, zkrátka, jsou s námi. Doufáme, že jste s naší tvorbou spokojeni, něco se někdy přiučíte a plánujete nás sledovat i nadále. Jedině Vy také můžete pomoci našemu účtu dále růst. Můžete si příspěvky jen číst, ale udělá nám radost každý lajk, komentář nebo sdílení. Právě pomocí posledně zmíněného nás může každý z Vás dostat v popularizaci astronomie zase o něco dále. A samozřejmě také nikdy neváhejte klást jakékoliv vesmírné otázky nebo podněty k vylepšení účtu, ať už v komentářích nebo přímo v DM.
Děkujeme a těšíme se na další hvězdná léta!
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Instagramový profil ČAS