Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  James Webb Space Telescope: Sledujte první snímek online z Brna!

James Webb Space Telescope: Sledujte první snímek online z Brna!

Hvězdárna a planetárium Brno připravila na 12. července od 16.00 on-line komentování prvních vědeckých záběrů z James Webb Space Telescope. Připraven také bude Jiří Dušek, Dušan Majer a Norbert Werner.

Co na něm asi bude? První exoplaneta? Pohled do doby, ve které vzniklo první světlo vesmíru? Portrét místa, kde se rodí nové hvězdy? Okolí veleobří černé díry? Svět magnetického pole neutronové hvězdy? Nebo ještě něco úžasnějšího?

To se dozvíte v přímém vysílání, které Hvězdárna a planetárium Brno věnuje prvním vědeckým záběrům z James Webb Space Telescope – největší a nejkomplikovanější vesmírné observatoře všech dob. Podle oficiálních informací Evropské kosmické agentury je brněnská hvězdárna jediným místem v České republice, které k této naprosto jedinečné události chystá speciální program.

Vysíláním vás provede Jiří Dušek z Hvězdárny a planetária Brno, Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz a Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pod technickým vedením Michala Oklešťka.

Startujeme v úterý 12. července 2022 od 16.00 hodin!

Buďte u toho, když se pootočí kolo poznání našeho vesmíru. Buďte u toho s námi. Sledujte on-line na youtube.hvezdarna.cz nebo facebook.hvezdarna.cz.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »