Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Odkud pozorovat oblohu s Jiřím Grygarem

Odkud pozorovat oblohu s Jiřím Grygarem

Dráhy hvězd. Autor: Jan Sienczak
Dráhy hvězd.
Autor: Jan Sienczak
V sobotu 5. října 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Hlavním tématem bude tma jako ohrožený druh.

Dá se říct, že o tématu tmavé oblohy a hledání nejlepších míst k pozorování vesmíru, se nebavíme rádi. Je to spíš nutnost. Ještě před 150 lety byla temná obloha něčím naprosto samozřejmým, zatímco dnes je téměř samozřejmé, že lidé vidí jenom pár nejjasnějších hvězd. Vývoj civilizace nezastavíme ani to nechceme, ale v řadě případů si noční pohled na oblohu kazíme sami tím, že stručně řečeno svítíme špatně.

S Jiřím Grygarem se v pořadu nebudeme bavit jen o světelném znečištění, ale také o přírodních vlivech, které snižují kvalitu pohledu na oblohu. Řekneme si, co všechno byste na obloze viděli v dokonalé tmě a kde jsou nejlepší místa s tmavou oblohou.

Nebeský cestopis s Jiřím Grygarem Autor: Český rozhlas
Nebeský cestopis s Jiřím Grygarem
Autor: Český rozhlas
V pravidelných rubrikách pozveme k pozorování Marsu a upozorníme na nesmírně zajímavý český projekt Asteroids@home, ve kterém může každý pomoci vědcům s výzkumem planetek.

Jak pořad poslouchat? Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 5. října od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Za dva týdny, 19. října, se s Petrem Kulhánkem budeme věnovat galaxiím, obřím hvězdným ostrovům.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »