Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Poslechněte si "krupobití" u Saturnu

Poslechněte si "krupobití" u Saturnu

Když sonda Cassini dosáhla Saturnu, závěrečný manévr vyžadoval 2x proletět skrz mezeru mezi prstenci. Ačkoli se tyto mezery mezi prstenci jevily jako prázdné, skutečnost byla jiná. Nesčíslné kousky prachu z prstenců tam čekaly na sondu, která jimi prolétala rychlostí přibližně 20 km/sec, to je asi 72 tis.km za hodinu.

Don Gurnett, člen vědeckého týmu z Iowské univerzity to komentoval slovy: "Když jsme křížili rovinu prstenců, měli jsme zhruba 100.000 nárazů prachu za méně než pět minut. Naštěstí tyto částečky byly malé, srovnatelné velikostí k částečkám v cigaretovém kouři. A většina nárazů byla do tuhé konstrukce antény s velkým ziskem, kterou sonda používala jako štít. Nakonec nebylo zaznamenáno žádné poškození, ale bylo to vzrušující".

Vždy, když prašná částečka udeřila do konstrukce sondy, dopad vyprodukoval závan plazmy, malý mrak ionizovaných plynů. Cassiniho přístroj RPWS - Radio and Plasma Wave Science, byl schopen spočítat všechny tyto nárazy a bylo jich až 680 za sekundu. Vědci toto pozorování převedli do slyšitelných zvuků, které se podobají krupobití dopadajícímu na plechovou střechu, říká Gurnett. Klikněte a poslouchejte: 2 MB Quicktime.

Zdroj: NASA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »