Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rádi fotíte? Zapojte se do soutěže Neklidné nebe!

Rádi fotíte? Zapojte se do soutěže Neklidné nebe!

Rádi fotíte? Zapojte se do soutěže Neklidné nebe!
Autor: Knihovna Mokré.

Knihovna U Mokřinky ve spolupráci s fotografy Pavlem Gabzdylem a Petrem Horálkem, Česká astronomická společnost a pardubická hvězdárna vyhlašují fotografickou soutěž s názvem „Neklidné nebe“. Téma, které navrhl brněnský fotograf a popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl, otevírá všem fotografům nevídané možnosti a hlubokou inspiraci. Bouřky, barevné jevy v atmosféře, ale i momentky s hvězdným nebem – to vše a určitě mnohem více si můžete představit pod tématem letošního ročníku tradiční a populární mokerské fotosoutěže o velmi pěkné ceny dodané partnery zvučných jmen. Organizátoři věří, že se opět sejdou snímky z blízka i daleka, které pestře předvedou krásu i divokost přírody kolem nás.

Tisková zpráva knihovny U Mokřinky, Mokré, z 26. června 2017.

Úkazů na neklidném nebi je nepřeberné množství, od blesků, zajímavých mraků, duhy, halových jevů, soumraku či hvězdného nebe a mnohého dalšího. To už hlavně záleží na štěstí být v pravý čas u fotoaparátu. Zapojit do soutěže se mohou jak zdatní fotografové, tak i laická veřejnost; jak děti, tak dospělí. Soutěž je opravdu pro všechny!

Soutěž probíhá od 26. června 2017 až do 7. ledna 2018 a na účastníky soutěže již teď čekají pěkné ceny, které dodali partneři soutěže (viz níže). Těšíme se na zajímavé snímky! Už nyní si je můžete prohlédnout!

Nevíte, co fotit? Máme pár tipů

Jen malou inspirací může být výčet jevů, které naše nebe dennodenně nabízí. Například v letních měsících se objevují noční svítící oblaka, která nepředpověditelně zahalí svou mrazivou krásou severní obzor. Léto pochopitelně nabízí bouřlivé dny i noci, plné načechraných bouřkových oblak a šlehajících blesků. Noční nebe pak právě v letních měsících nejkrásněji zdobí Mléčná dráha, okolo 12. srpna pak také meteory z roje Perseid. Letošního 7. srpna se navíc můžeme těšit i na částečné zatmění Měsíce. Na podzim se zase příroda barví do pestrých odstínů v listech stromů, které když letí vzduchem či plavou na hladině vody, krásně doplňují scenérii s nebem. Při prodlužujících se nocích se zvyšuje možnost zachytit prchavou polární záři či jasné meteory z podzimních rojů Orionid, Taurid či Leonid. V zimě, 14. prosince, jsou to pak Geminidy – nejaktivnější každoroční meteorický roj vůbec, za dlouhou prosincovou noc nabídne přes 1000 meteorů. Denní krajinu mezitím zahaluje sněhová pokrývka odrážející teplé barvy při rozbřesku a soumraku, v nížinách se zdržují inverze a z vrcholků hor vypadají jako načechrané peřiny. I to je neklidné nebe. Po celý rok navíc můžeme podle typů oblačnosti uvidět okolo Měsíce či Slunce nepřeberné množství halových či jiných optických jevů, jejichž zevrubný popis najdete na stránce ukazy.astro.cz. A to je jen trocha z toho, co si můžete představit pod neklidným nebem! Hodnotíme jak estetiku obrazu, vzácnost úkazu, tak nápaditost a nezvyklé podání. Fantazii se meze nekladou!

Z předchozích ročníků…

Knihovna U Mokřinky, která celou soutěž se zmíněnými partnery vyhlašuje, je malá knihovna v obci Mokré (okres Rychnov nad Kněžnou). Tato její aktivita není zdaleka první, knihovna pořádá spoustu zajímavých akcí pro širokou veřejnost. Jednou z nich je právě i každoroční fotografická soutěž, pokaždé s jiným tématem, jejíž první ročník proběhl v roce 2014. Soutěže na téma „Pohled, který mě vzal za srdce“ se tehdy zúčastnilo 26 fotografů s 61 snímky. Druhého ročníku na téma Slunce ve všech podobách se zúčastnilo 34 fotografů s 57 snímky. Třetí ročník na téma Za všechno může Měsíc jen… předčil všechny předchozí ročníky. Do soutěže bylo zasláno 110 snímků od 70 fotografů. Vyhodnocení proběhlo v knihovně U Mokřiny v Mokrém a bylo završeno poutavou přednáškou Pavla Gabzdyla s názvem „Měsíc stále neznámý“.

Fotografie ani astronomie nejsou v Mokrém vůbec cizí, ba naopak. Knihovna U Mokřinky ve spolupráci především s pardubickou hvězdárnou pořádá i občasné přednášky a pozorování oblohy pro veřejnost. Není překvapením, že obě organizace spolu s Českou astronomickou společností spojily své síly a vyhlásily další ročník fotografické soutěže. Tentokráte je soutěž zaměřena na neklidné nebe ve dne i v noci. A jak hodně neklidné bude, to uvidíme na konci soutěže.

Podmínky soutěže

  • Účastník soutěže zašle na níže uvedenou adresu nejvýše 2 ks fotografií
  • Ke každé fotografii vyplní účastník soutěže přihlašovací formulář. Ten musí obsahovat: jméno soutěžícího, bydliště, telefon, e-mail k závěrečnému vyhodnocení a souhlas se zveřejněním fotografií a další údaje
  • Fotografie můžete posílat do 7. ledna 2018
  • Adresa pro zasílání: kronika.mokre@seznam.cz

Vyhodnocení

Fotografie budou vystaveny v knihovně a na www.obecmokre.cz/knihovna, kde bude probíhat hlasování veřejnosti. O výsledcích se pak rozhodne během ledna 2018 a výsledky budou vyhlášeny během února 2018 (datum bude upřesněno). Vyhodnoceny budou snímky hned v několika kategoriích: Cena knihovny, cena veřejnosti, Cena České astronomické společnosti, Cena pardubické hvězdárny, Cena Petra Horálka a Pavla Gabzdyla a samozřejmě Dětská cena. Organizátoři si vyhrazují právo kategorie přizpůsobit podle došlých soutěžních snímků.

Partneři soutěže

Partnery soutěže jsou: Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích; Pavel Gabzdyl – fotograf, cestovatel, spisovatel a popularizátor astronomie; Petr Horálek – astrofotograf, cestovatel a popularizátor astronomie a Česká astronomická společnost. Stejně jako loni se připojili časopis Moje země, Syndikát novinářů ČR, nakladatelský dům Albatros Media a.s. a nově také Hvězdárna Žebrák. Dalším významným partnerem soutěže se opět stal Královéhradecký kraj, který podobně jako ostatní věnoval nádherné ceny. Jednou z hlavních cen je pak také unikátní audiovizuální kniha Petra Horálka, Miloše Rábla a Vladislava Slezáka „Nebeské symfonie“ z nakladatelství Albatros, která vyjde na českém a slovenském trhu 30. října 2017.

Všem partnerům patří poděkování za jejich podporu a věnování spousty krásných cen. Termín slavnostního vyhlášení upřesníme koncem ledna 2018. Už nyní se ale můžete těšit na příjemnou akci přímo v Mokrém – odměnou pro účastníky bude přednáška jednoho z partnerů, ale to bude zatím překvapením! Rozhodně příjemným.

Kontakty

Dagmar Honsnejmanová
knihovnice a organizátorka soutěže
E-mail: kronika.mokre@seznam.cz
Telefon: 601 339 859

Petr Komárek
vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích
Email: info@astropardubice.cz
Telefon: 603 165 366

Pavel Suchan
tiskový tajemník České astronomické společnosti
Tel: 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Knihovna U Mokřinky: Stránky soutěže
[2] Pavel Gabzdyl: Stránky fotografa
[3] Petr Horálek: Stránky astrofotografa
[4] Hvězdárna Pardubice
[5] Královéhradecký kraj
[6] Časopis Moje země
[7] Syndikát novinářů ČR
[8] Nakladatelsský dům Albatros Media a.s.
[9] Hvězdárna Žebrák
[10] Soutěž Neklidné nebe: Již došlé snímkyO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Bouře, Červení skřítci, Neklidné nebe, Halové a jim příbuzné jevy, Fotografie , Noční svítící oblaka, Fotografická soutěž, Soutěž 


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »