Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Saturn ultrafialový

Saturn ultrafialový

saturn_uv.jpg
Tento ultrafialový pohled ukazuje zvlněná mračna v blízkosti Saturnova jižního polárního regionu. Ačkoliv má celá oblast viditelné rysy, kontrast mezi světlými a tmavými mračnými pásy je málo výrazný, stejně jako se zde nenachází žádné světlé nebo tmavé skvrny.

Pohled v ultrafialové části spektra dovolí studovat vysoké vrstvy atmosféry (stratosféra). Na obrázku je zřejmé, že stratosféra v tomto pásu zeměpisné šířky je složena z relativně čistého vodíku a helia a obsahuje jen velmi málo mlh, které způsobují ztmavnutí poblíž pólu.

Tento snímek byl pořízen sondou Cassini, její úzko úhlovou kamerou, 21.června 2004, ze vzdálenosti 6,4 milionu kilometrů od Saturnu. Rozlišení obrázku je 38 kilometrů na pixel. Obraz byl pořízen za použití spektrálního filtru se středem na 298 nanometrech. Odhaluje tak jiné detaily v obrovské plynové atmosféře než ty snímky pořízené na delších vlnových délkách. Kontrast byl mírně zvýšen, aby se zvýraznily důležité rysy atmosféry.

Více informací o misi Cassini-Huygens, lze získat na http://saturn.jpl.nasa.gov a domácí stránce obrazového týmu Cassini http://ciclops.org
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »