Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Saturn ultrafialový

Saturn ultrafialový

saturn_uv.jpg
Tento ultrafialový pohled ukazuje zvlněná mračna v blízkosti Saturnova jižního polárního regionu. Ačkoliv má celá oblast viditelné rysy, kontrast mezi světlými a tmavými mračnými pásy je málo výrazný, stejně jako se zde nenachází žádné světlé nebo tmavé skvrny.

Pohled v ultrafialové části spektra dovolí studovat vysoké vrstvy atmosféry (stratosféra). Na obrázku je zřejmé, že stratosféra v tomto pásu zeměpisné šířky je složena z relativně čistého vodíku a helia a obsahuje jen velmi málo mlh, které způsobují ztmavnutí poblíž pólu.

Tento snímek byl pořízen sondou Cassini, její úzko úhlovou kamerou, 21.června 2004, ze vzdálenosti 6,4 milionu kilometrů od Saturnu. Rozlišení obrázku je 38 kilometrů na pixel. Obraz byl pořízen za použití spektrálního filtru se středem na 298 nanometrech. Odhaluje tak jiné detaily v obrovské plynové atmosféře než ty snímky pořízené na delších vlnových délkách. Kontrast byl mírně zvýšen, aby se zvýraznily důležité rysy atmosféry.

Více informací o misi Cassini-Huygens, lze získat na http://saturn.jpl.nasa.gov a domácí stránce obrazového týmu Cassini http://ciclops.org
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »