Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Saturnův měsíc Daphnis vyfotografován

Saturnův měsíc Daphnis vyfotografován

Měsíc Daphnis fotografovaný sondou Cassini 5. 7. 2010
Měsíc Daphnis fotografovaný sondou Cassini 5. 7. 2010
Sonda Cassini pořídila dosud nejlepší snímek Saturnova měsíčku Daphnis. Ale téměř žádné detaily vidět nejsou, na snímku převládá především okolní šedivá barva Saturnových prstenců.

Měsíc byl objeven právě sondou Cassini v roce 2005. Dříve nebylo možno měsíc objevit, protože ze Země je zcela neviditelný. Jeho rozměry jsou pouhých 9x9x6 km. Je tedy šišatý, což je u takto malých objektů běžné. Ani sonda Cassini teď na měsíčku žádné detaily nespatřila

Na měsíci je zajímavá především jeho dráha. Obíhá planetu uvnitř prstence A. Přesněji řečeno v jeho vnější části v tzv. Keelerově mezeře. Ta je široká asi 42 kilometrů. Měsíček Daphnis má skoro přesně kruhovou dráhu, jeho vzdálenost od Saturnu se mění jen o 9 kilometrů. Takže během celého oběhu zůstává uvnitř Keelerovy mezery.

Mezi Saturnovými měsíci, kterých je dnes známo už 62, asi ničím dalším nezaujme. Ani svou velikostí. Přestože je tak malý, nachází se v žebříčku měsíců zhruba uprostřed. Cassini ho vyfotil 5. července a na snímku, kromě oválného tvaru měsíce, zaujmou také zvlněné okraje Keelerovy mezery v prstenci A.

Zdroj: jpl.nasa.gov




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »