Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Středoevropský fulldome festival Brno 2015

Středoevropský fulldome festival Brno 2015

Central European Fulldome Festival Brno 2015

Hvězdárna a planetárium Brno připravuje první ročník festivalu pořadů pro digitální planetária s tzv. fulldome projekcí.  Proběhne v polovině dubna 2015 a již nyní je jisté, že se zde budou prezentovat ti nejlepší producenti z celého světa.

Hlavním cílem středoevropského fulldome festivalu je propojit světové producenty s novými uživateli digitálních planetárií. Hned na druhém místě je přivést do Brna to nejlepší ze světové produkce a mít možnost si vybrat to nejlepší právě pro brněnské digitárium. Neméně důležité je, že se tak celosvětová komunita planetárií seznámí s českými planetárii i science center.

Podařilo se nám získat příslib účasti od většiny významných světových producentů – například Spitz, Evans & Shuterland, RSA Cosmos, GOTO, American Museum of Natural History, Fulldome Pro. Některé z týmů již zaslali své pořady pro „předfestivalovou přípravu“. Už teď je dokonce jisté, že půjde o jeden z nejvýznamnějších festivalů tohoto druhu na evropském kontinentu. Pro Hvězdárnu a planetárium Brno pak půjde o nejvýznamnější mezinárodní akci za poslední dvě desetiletí.

Jiří Dušek, Hvězdárna a planetárium Brno

Na festival bude během dvou dní uvedeny tři desítky filmů. Všechny v původním změní v angličtině. Zastoupeny jsou všechny kontinenty – s výjimkou Antarktidy, kde ovšem není žádné planetárium ani produkční studio. Jedno z představení však bude věnováno právě neutrinovému experimentu, který se realizuje na jižním pólu.

Na závěrečném ceremoniálu Středoevropského fulldome festivalu budou uděleny hned tři ceny – mezinárodní poroty, diváků a ředitele Hvězdárny a planetária Brno. Předsedou poroty bude Pamela Gay, astronomka, spisovatelka a podcasterka zaměřující se na používání nových médií s cílem zapojit veřejnost do světa vědy a techniky. Skrze portál CosmoQuest.org interaguje s lidmi, kteří se vědě učí a aktivně se v ní angažují. Nejvíce je známá jako jedna z moderátorů podcastu Astronomy Cast, který se každý týden vydává na fakty poháněnou pouť kosmem.

A pravděpodobně dorazí i Lawrence M. Krauss, teoretický fyzik, vedoucí činitel Origins Project na Arizona State University a autor bestsellerů jako The Physics of Star Trek a Vesmír z ničeho. Je držitelem mnoha mezinárodních ocenění a také jediným fyzikem, který je držitelem významných ocenění všech tří amerických fyzikálních společností.

Středoevropský fulldome festival Brno 2015 je určen pro producenty speciálních filmů pro digitální planetária a jejich provozovatele. Část míst v hledišti ale bude rezervována také pro běžnou veřejnost. Další informace o Central European Fulldome Festival 2015 najdete na stránkách starrylab.cz/ceffb2015.




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »