Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Temná hmota s Petrem Kulhánkem

Temná hmota s Petrem Kulhánkem

ČAM 2011.07 - LBN 134 – temná mlhovina v Lištičce
ČAM 2011.07 - LBN 134 – temná mlhovina v Lištičce
V sobotu 16. listopadu 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. Hlavním tématem bude temná hmota ve vesmíru.

Máloco má v astronomii takový punc tajemna jako temná hmota. Ta představa, že ve vesmíru je obrovské množství něčeho, co vůbec nevidíme, je přinejmenším znepokojivá. To tajemné něco, se projevuje gravitací, takže buďme rádi, že můžeme odhadovat alespoň hmotnost této entity. Je to nicméně zoufale málo, proto existuje řada teorií, co by temná hmota mohla být. Některé z nich se podařilo vyvrátit, jiné působí pravděpodobně, ale tak už to ve vědě chodí.

Pokusíme se s Petrem Kulhánkem odpovědět na základní otázky Jak byla temná hmota objevena? Kolik jí je ve vesmíru? Jak se hledá? Jakými vědeckými přístroji se studuje? Z čeho se pravděpodobně skládá?

Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem Autor: Český rozhlas
Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem
Autor: Český rozhlas
V pravidelných rubrikách si na obloze si ukážeme Mléčnou dráhu a anglická astronomka Carole Mundell z univerzity Johna Moorse v Liverpoolu nám představí aktivní galaktická jádra

Jak pořad poslouchat? Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 16. listopadu od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Za 14 dní 30. listopadu si budeme tentokrát s Jiřím Grygarem v Nebeském cestopisu povídat o Zemi jako kosmickém tělesu pod vlivem vesmíru.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »