Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Jeseníky v zimním hávu

Video: Jeseníky v zimním hávu

Z videa Jeseníky v zimním hávu.
Autor: TimefocusFilms.com

Zima se s námi včerejším dnem podle astronomického kalendáře rozloučila a je na čase si připomenout, co tahle chladnokrevná kráska dokáže. Ovšem nikoliv skrze katastrofické zprávy, jak bývá často v médiích zvykem, nýbrž naopak skrze fantastickou hvězdnou podívanou, kterou vám připravili dva talentovaní jeseničtí tvůrci časosběrů - Daniel Ščerba a Jiří Baják. Užijte si další z cyklu audiovizuálních symfonií, které vznikají stovky hodin, za drsných podmínek a rozhodně si zaslouží o to víc pro těch pár minut výsledného videa být patřičně pozdviženy. Krásnou podívanou!

Video: Jeseníky v zimním hávu
(autor: Jiří Baják a Daniel Ščerba, Timefocus Films)

 

Nádherné video je dílem Jiřího Bajáka a Daniela Ščerby z projektu Timefocus Films, který si mimo jiné klade za cíl ukázat světu krásu pohoří Jeseníků a zcela právem iniciovat v tomto krásném českém kraji další oblast tmavé oblohy. O celém videu nám autoři řekli i pár vlastních slov, které si můžete přečíst níže. Děkujeme a gratulujeme k další úžasné práci!

Zimní období často doprovází inverzní charakter počasí, kdy údolím vládnou mlhy a na hřebenech hor naopak jasné počasí. Tato situace nám tak v noci dokáže vytvořit jedinečné představení „barevného moře“, jež ze spodu osvětlují světla měst a lidských obydlí a z vrchu Měsíc nebo hvězdy. Můžeme tak i porozumět charakteru světelného znečištění a lépe poodhalit jeho zdroj i jeho škodlivé následky.

Tomuto období také vládnou „zimní souhvězdí“, tím nejznámějším je především nepřehlédnutelný Orion, ale také souhvězdí Blíženců, Býka a mnohých dalších. Jako nepřehlédnutelný jasný bod v tomto snímku se ukazuje také Večernice v podání planety Venuše, která svým svitem na zasněžených svazích dokáže nahradit i svítilny, a tak se zkušenější lidé mohou divokou přírodou pohybovat jako duchové…

Ač dění ve snímku působí poklidně a nevinně, bylo natáčení doprovázené pravými drsnými horskými podmínkami. Vydatný mrazivý vítr, který trápil nejen filmaře ale i techniku, půlnoční namáhavé a nekonečné výšlapy na hřebeny hor s těžkou technikou na zádech, přespávání v -20°C pod širou oblohou a každou chvíli bylo třeba kontrolovat, jestli vyhřívání foťáků funguje, jak má. Výhledy, které jsme za odměnu dostaly, ale stály za to!

Daniel Ščerba a Jiří Baják

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránky projektu Timefocus Films
[2] Facebook projektu Timefocus Films
[3] Instagram projektu Timefocus Films
[4] Youtube kanál projektu Timefocus Films
[5] Jeseníky - Pohoří tmavé oblohy



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Jeseníky, Timelapse


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »