Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Významné přednášky z 19. sjezdu ČAS

Video: Významné přednášky z 19. sjezdu ČAS

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
Přinášíme záznam přednášek, které zazněly na 19. sjezdu České astronomické společnosti. Ten se konal od 23. do 24. března 2013 na Hvězdárně a planetáriu v Brně.

Předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc., Dr.h.c. přednesl zprávu o činnosti ČAS v období mezi sjezdy. Jedná se o roky 2010 až 2012. Období lze hodnotit jako velmi úspěšné, činnost ČAS se stále rozvíjí, i když je samozřejmě neustále co zlepšovat. V přednášce získáte přehled o sekcích a pobočkách ČAS, udělených cenách, Astronomické olympiádě, Evropské noci vědců, soutěži Česká astrofotografie měsíce, problematice světelného znečištění, Keplerově muzeu, spolupráci s Evropskou astronomickou společností a plánovaném robotickém dalekohledu ČAS.

Zdeněk Bardon, předseda poroty soutěže Česká astrofotografie měsíce, představil soutěž a nechal nahlédnout i do jejího zákulisí. Spolu s Jiřím Grygarem předali poprvé udělenou Cenu Jindřicha Zemana za astronomickou fotografii roku. Laureátem se stal Libor Richter.

Pavel Suchan představil Skupinu pro temné nebe ČAS, která se systematicky věnuje problematice světelného znečištění. To je stále větší problém, který se netýká jen astronomů, ale je významný i z hlediska ekonomického, bezpečnostního, zdravotního či ochrany přírody.

Bc. Luboš Brát prezentoval, jak uspět nejen na poli proměnných hvězd a exoplanet. To se povedlo ve světovém měřítku Sekci proměnných hvězd a exoplanet ČAS.

Ivo Míček představil Společnost pro meziplanetární hmotu, která je rovněž velmi úspěšná v celosvětovém měřítku. Věnuje se pozorování komet a především meteorů.

Dušan Vykouřil delegátům přiblížil nový projekt distribuovaných výpočtů asteroids@home, u jehož zrodu stála i ČAS. Projekt vede po vědecké stránce Mgr. Josef Ďurech, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty UK a organizuje Czech National Team.

Závěrem se sluší poděkovat pracovníkům Hvězdárny a planetária v Brně, že přednášky zaznamenali, a Petru Horálkovi za střih videa. Zároveň se omlouváme, že zejména diskuzní otázky nejsou příliš dobře slyšitelné.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Sjezd, ČAS


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »