Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Významné přednášky z 19. sjezdu ČAS

Video: Významné přednášky z 19. sjezdu ČAS

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
Přinášíme záznam přednášek, které zazněly na 19. sjezdu České astronomické společnosti. Ten se konal od 23. do 24. března 2013 na Hvězdárně a planetáriu v Brně.

Předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc., Dr.h.c. přednesl zprávu o činnosti ČAS v období mezi sjezdy. Jedná se o roky 2010 až 2012. Období lze hodnotit jako velmi úspěšné, činnost ČAS se stále rozvíjí, i když je samozřejmě neustále co zlepšovat. V přednášce získáte přehled o sekcích a pobočkách ČAS, udělených cenách, Astronomické olympiádě, Evropské noci vědců, soutěži Česká astrofotografie měsíce, problematice světelného znečištění, Keplerově muzeu, spolupráci s Evropskou astronomickou společností a plánovaném robotickém dalekohledu ČAS.

Zdeněk Bardon, předseda poroty soutěže Česká astrofotografie měsíce, představil soutěž a nechal nahlédnout i do jejího zákulisí. Spolu s Jiřím Grygarem předali poprvé udělenou Cenu Jindřicha Zemana za astronomickou fotografii roku. Laureátem se stal Libor Richter.

Pavel Suchan představil Skupinu pro temné nebe ČAS, která se systematicky věnuje problematice světelného znečištění. To je stále větší problém, který se netýká jen astronomů, ale je významný i z hlediska ekonomického, bezpečnostního, zdravotního či ochrany přírody.

Bc. Luboš Brát prezentoval, jak uspět nejen na poli proměnných hvězd a exoplanet. To se povedlo ve světovém měřítku Sekci proměnných hvězd a exoplanet ČAS.

Ivo Míček představil Společnost pro meziplanetární hmotu, která je rovněž velmi úspěšná v celosvětovém měřítku. Věnuje se pozorování komet a především meteorů.

Dušan Vykouřil delegátům přiblížil nový projekt distribuovaných výpočtů asteroids@home, u jehož zrodu stála i ČAS. Projekt vede po vědecké stránce Mgr. Josef Ďurech, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty UK a organizuje Czech National Team.

Závěrem se sluší poděkovat pracovníkům Hvězdárny a planetária v Brně, že přednášky zaznamenali, a Petru Horálkovi za střih videa. Zároveň se omlouváme, že zejména diskuzní otázky nejsou příliš dobře slyšitelné.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Sjezd, ČAS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »