Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vladimír Remek a Dušan Majer na vlnách Hvězdárny a planetária Brno

Vladimír Remek a Dušan Majer na vlnách Hvězdárny a planetária Brno

V první dny roku 2022 odvysílá Hvězdárna a planetárium Brno speciály s Vladimírem Remkem a Dušanem Majerem.

Pořad Sedmikrásky on-line, který můžete sledovat na YouTube nebo Facebook Hvězdárny a planetária Brno, se již dva roky poohlíží po hvězdách nejen na brněnském nebi.
 
Odkazuje na legendární písničku Sedmikrásky nad Brnem, která se zrodila v roce 1955. Tehdy v květnu zazvonil společensky unavený Josef Kainar ve 4 hodiny ráno na byt rodiny Bromových na ulici Kotlářská. Náhoda tomu chtěla, že paní Bromová básníka nevyhodila a on tak měl možnost Gustavu Bromovi zahrát na kytaru melodii a zazpívat legendární text, které zná celá republika.
 
2. ledna od 20.00: Vladimír Remek o sedmikráskách na nebi
 
Jak vypadají „sedmikrásky“ na nebi, když se v kosmické lodi vznesete do vesmíru a oprostíte se od pozemské atmosféry? Řada nebeských jevů se začne odehrávat pod vámi, kolem vás, ve vás samotných… nebo nad vámi, ale v jiné podobě. O zkušenosti, kterou zažil jen málo kdo, si budeme vykládat s Vladimírem Remkem, jediným československým kosmonautem a velkým přítelem Hvězdárny a planetária Brno.
 
Vladimír Remek je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA. Evropská kosmická agentura se k němu hlásí jako k „prvnímu evropskému kosmonautovi“. Do kosmu letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.
 
Rozhovor s Vladimírem Remkem na YouTube od 2. ledna od 20.00
 
135885.jpg
6. ledna od 18.00: Dušan Majer a kosmonautické aktuality
 
Ani poslední čtvrtletí roku 2021 nepřineslo fanouškům kosmonautiky nudu. Zažili jsme třeba natáčení ruského filmu na Mezinárodní kosmické stanici a Spojené státy vypustily hned dvě sondy k planetkám. Prosinec pak celému roku nasadil onu pověstnou třešničku.
Dušan je šéfredaktorem úspěšného českého blogu o kosmonautice – kosmonautix.cz, který byl v roce 2012 na přehlídce AFO označen za nejlepší Blog popularizující vědu. Je také autorem pořadu Vesmírné zprávy a Vesmírná technika.
 
Na přednášku 6. ledna od 18.00 můžete přijít rovnou do digitária Hvězdárny a planetária Brno.
 
Přidat se můžete i na dálku – opět 6. ledna od 18.00 na YouTube nebo Facebook.
 
 




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »