Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Zápis ze setkání porotců ČAM 2007

Zápis ze setkání porotců ČAM 2007

Česká astrofotografie měsíce
Česká astrofotografie měsíce
Se začátkem roku 2008 nastalo i hodnocení soutěže ČAM (Česká astrofotografie měsíce) za rok 2007. Na půdě Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. se sešli porotci a organizátoři v tomto složení: Dr. Pavel Ambrož, Ing. Marcel Bělik, Ing. Martin Myslivec, Ing. Martin Cholasta, Pavel Suchan a Zdeněk Bardon (Mgr. Karel Mokrý byl omluven pro pracovní zaneprázdněnost).

ČAM vstoupila již do třetího roku své existence a má své významné místo ve veřejném astronomickém životě české, ale i slovenské společnosti. Za dobu jejího fungování se dosud nestalo, že by nepřišly v hodnoceném období, tj. kalendářním měsíci, žádné snímky. Právě naopak, počet a hlavně kvalita snímků se stále zvyšuje. Je téměř neuvěřitelné, že za dva roky fungování soutěže se jí zúčastnilo již 66 astrofotografů a to někdy i z poněkud cizokrajných míst naší planety. Můžeme směle konstatovat, že vítězné snímky mohou konkurovat snímkům pořízeným v daleko lepších světelných podmínkách.

Z hodnocení uplynulého roku bylo učiněno několik závěrů. Prodleva ve zveřejňování galerie se zkrátí na tři měsíce a k vítězné fotografii měsíce budou připojena jména astrofotografů postupujících do úzkého výběru daného kola. Za rok 2007 vznikne speciální galerie "Vítězných astrofotografů" jednotlivých měsíců, kde budou uveřejněny jejich astronomické životopisy, včetně fotografií a popisů jejich přístrojů a vítězných fotografií. Pokud vše dobře dopadne, tak již koncem února 2008 bude galerie zveřejněna. Malou korunovací je čestné místo "Astrofotograf roku". Je naším přáním a nabídkou, aby tato galerie byla zároveň otištěna i v časopise ASTROPIS, kde by tak mohla vzniknout speciální dvoustrana věnovaná ČAM. Tím by vznikla i tištěná podoba nejlepších snímků ČAM a příběhů vítězných astrofotografů.

"Astrofotografem roku 2007" se stal pan Ing. Martin Myslivec se snímkem galaxie M31. Blahopřejeme a přejeme jasné nebe do další práce pod oblohou. Slavnostní předání se uskuteční na celorepublikovém setkání České astronomické společnosti v Praze - Kolovratech 12. dubna 2008. Přesný program bude včas zveřejněn.

V průběhu roku 2008 bude umístěna mosazná plaketa se jmény "Astrofotografa roku 2006 a 2007" v malé kopuli Dr. Bečváře na Hvězdárně v Úpici, kde právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Slavnostní otevření bude oznámeno a čtenáři www.astro.cz budou informováni. Na plaketu budou v budoucnu připsáni všichni další "Astrofotografové roku". Domníváme se, že tuto poctu si opravdu zaslouží nejlepší z nejlepších. Na slavnostní otevření budou pozváni účastníci ČAM, kteří zaslali své fotografie, ať už vyhráli či ne.

"Co se do ČAM nevešlo" je článek připravovaný k publikaci na www.astro.cz, na který se můžete právem těšit. Bude v něm komentován výčet toho nejzajímavějšího, co rok přinesl, včetně nejaktivnějších astrofotografů a nejzajímavějších snímků. Uveřejnění je naplánováno na začátek února 2008.

Všichni porotci tímto děkují účastníkům soutěže za jejich aktivitu a ochotu podělit se o své snímky s veřejností. Jsme rádi, že v této konzumní společnosti význam slov "morální ocenění" je více než peníze a upřímně nás to všechny těší.

Závěrem bych rád poděkoval všem členům poroty, kteří svoji práci vykonávají nezištně a bez nároků na jakoukoli odměnu. Speciální poděkování patří Pavlu Suchanovi za významnou pomoc při mediálním šíření ČAM. Vždyť posuďte sami - snímky ČAM se pravidelně objevují na ČTK, tiskovém serveru Akademie věd ČR, na serveru Aktuálně dnes, serveru APO, v rádiu Leonardo a nepravidelně i v České televizi a v mnohých časopisech včetně www.astro.cz. Co dodat víc!

Jasné nebe všem, kteří mají rádi temnou oblohu! Těšíme se na Vaše snímky v roce 2008.




O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

 

 

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem a astrofotografem (www.bardon.cz). Jeho vášeň k astronomii v roce 1973 odstartovala kometa C/1973 E1 Kohoutek. Navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se účastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř (2005) a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře kde se Zdeněk podílel na modernizaci. Např.: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), 1M ZEISS observatoř OGS - Tenerife (ESA), WHT La Palma (ING), DK154 a E152 dalekohledy (ESO, La Silla, Chile) a 1,5m VATT Vatikánské observatoře v Arizoně (USA).

Je „otcem“ zakladatelem (2005) a nyní již čestným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM). Je nositelem prestižních ocenění: Mezinárodní astronomická unie (IAU) (čestný člen) a Čestný člen České astronomické společnosti (ČAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř (ESO) Zdeňkovi udělila titul ESO Photo Ambassador. Dále je členem Slovenského zväzu astronómov (SZA) a Evropské astronomické unie (EAS). Planetka 6248 Bardon nese jeho jméno. Je autorem tří knih o astrofotografii - Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA., Bačkorový astronom na cestách za tmou, a Mojí milenkou je vesmír.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »