Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Pamětní kříž pro Jiřího Grygara

Pamětní kříž pro Jiřího Grygara

Jiří Grygar obdržel Pamětní kříž Spoločnosti M. R. Štefánika
Autor: Pavel Suchan

Čestný předseda České astronomické společnosti Dr. Jiří Grygar obdržel 22. dubna ve Slovenském domě v Praze za účasti velvyslankyně Slovenské republiky Pamětní kříž Společnosti Milana Rastislava Štefánika jako poděkování za trvalou podporu povědomí o M. R. Štefánikovi a za česko - slovenské propojování. 

Darem dostal knihu jiného astronoma, slovenského odborníka na sluneční fyziku a především zatmění Slunce Dr. Vojtěcha Rušína, tentokrát ovšem neastronomickou, ale knihu úsměvu žen z celého světa (když už tolik cestoval po zatměních Slunce). Jiřímu Grygarovi ze srdce gratulujeme.

Vzhledem k tomu, že v astronomické komunitě je Jiří Grygar znám také jako Hejtman Ebicyklu, spanilé jízdy od hvězdárny ke hvězdárně, obdržel i "Ďakovný list Hejtmanovi Ebicyklu a jeho tímu za šírenie dobrého mena Milana Rastislava Štefánika".

Jiří Grygar vypráví u příležitosti předání Pamětního kříže Spoločnosti M. R. Štefánika
Jiří Grygar vypráví u příležitosti předání Pamětního kříže Spoločnosti M. R. Štefánika

Jiří Grygar u příležitosti předání Pamětního kříže Spoločnosti M. R. Štefánika Autor: Pavel Suchan
Jiří Grygar u příležitosti předání Pamětního kříže Spoločnosti M. R. Štefánika
Autor: Pavel Suchan
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Pamětní kříž Společnosti M. R. Štefánika, Jiří Grygar


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »