Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  1.10.2004 - Astronomický seminář učitelů fyziky 2

1.10.2004 - Astronomický seminář učitelů fyziky 2

Hned na začátku mého článku bych chtěl asi trochu poopravit nadpis a vlastně i celý název semináře, protože není samozřejmě určen jen fyzikářům, ale i učitelům zeměpisu a přírodovědy. Prostě všem co se při vyučování svého předmětu s astronomií dostanou do styku. Letošní již druhý seminář bude pokračovat v nastíněném stylu, což znamená co nejpřitažlivěji podat učitelům informace z astronomie a zároveň jim předvést jak se dá astronomie přiblížit žákům. Zároveň má ještě něco navíc a to v podobě získané akreditace pro další vzdělávání učitelů, což znamená dvě příjemné věci, že poplatek za seminář může platit škola a zahrnout to do nákladů na vzdělávání učitelů. Druhým neméně důležitým bodem je získání potvrzení o školení, které by mělo být v dalších letech zohledňováno při hodnocení pedagogických pracovníků.

Jarní seminář byl zaměřena na základní informace z astronomie, kosmonautiky a kosmologie. Závěr byl pak věnován jednoduchým astronomickým pokusům, neboť i pomocí nápaditých pokusů se dá astronomie žákům přiblížit. Nechyběl, ale ani výběr zajímavých webových stránek, které se při výuce, nejen astronomie, používají stále více. Jejich upravený seznam je k nahlédnutí na internetových stránkách Západočeské pobočky ČAS http://www.astro.zcu.cz.

Blížící se podzimní seminář již bude více odborný. Zahájí ho doktor Randa z Pedagogické fakulty ZČU s přednáškou Galaxie, při které by se posluchači měli dozvědět zajímavosti a novinky o vzniku, stáří a složení naší Galaxie. Hned druhý přednášející nás, ale vrátí nohami na zem. Společně s doktorem Raunerem z Pedagogické fakulty ZČU si probereme kalendáře. Bez nich si už nikdo neumí dnešní život představit a bereme je jako samozřejmost, ale i oni mají svoji historii. Ředitel Hvězdárny a Planetária v Plzni Lumír Honzík se svojí přednáškou Oheň na Měsíci vrací k letošnímu 35. výročí přistání člověka na Měsíci. Určitě opět zaslechneme známou větu, která tenkrát obletěla celý svět: "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.". Jaké astronomické úkazy a zajímavosti na obloze nás čekají v následujícím roce 2005 nám prozradí přednáška ředitele Hvězdárny v Rokycanech Karla Halíře. Závěr semináře bude opět trochu odlehčen. Tentokrát budeme probírat astronomické soutěže, např. druhý ročník astronomické olympiády a zajímavé astronomické weby.

Nebyl by to, ale správný astronomický seminář pokud by k dispozici nebyly dalekohledy. Za jasného počasí bude připraveno pozorování sluneční fotosféry. Na novém dalekohledu s H-alfa filtrem bude možné sledovat dokonce i sluneční chromosféru a protuberance. Po západu naší nejbližší hvězdy Slunce pak bude následovat prohlídka noční oblohy a Měsíce, který bude vycházet kolem 20:00 SELČ. Pozorování má ovšem jednu podmínku a to bezoblačné počasí, které ani při největším úsilí není hvězdárna schopna zaručit, na rozdíl od kvalitních přednášek během semináře.

Chcete - li se zúčastnit semináře přihlašte se pomocí mailu nebo telefonicky na níže uvedených kontaktech.

Hvězdárna v Rokycanech, Hvězdárna a Planetárium Plzeň, Pedagogická fakulta ZČU a Západočeská pobočka ČAS pořádají

Astronomický seminář učitelů fyziky2

Kdy: 1.10.2004Program:

14:00 - 14:10Zahájení 
14:15 - 15:15GalaxieRNDr. Randa Miroslav, Ph.D.
15:15 - 15:30pozorování Slunce 
15:30 - 16:30KalendářeDoc. Dr. Ing. Rauner Karel
16:30 - 16:40přestávka 
16:40 - 17:40Oheň na Měsíci - O projektu ApolloHonzík Lumír
17:40 - 17:50přestávka 
17:50 - 18:20Astronomie v roce 2005Halíř Karel
18:20 - 18:50Astrosoutěže a Astronomické webyČesal M., Jíra J., Lukešová V.
18:50 - neurčitozávěr semináře, pozorování 

Účastnický poplatek: 100,- Kč
Kontaktní osoby:
Halíř Karel, Česal Marek, Lukešová Vladimíra
tel.:371 722 622
mob.: +420 728 243 105
email: lukesova@hvezdarna.powernet.cz




O autorovi

Marek Česal

Marek Česal

Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – počítače  na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »