Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  1.10.2004 - Astronomický seminář učitelů fyziky 2

1.10.2004 - Astronomický seminář učitelů fyziky 2

Hned na začátku mého článku bych chtěl asi trochu poopravit nadpis a vlastně i celý název semináře, protože není samozřejmě určen jen fyzikářům, ale i učitelům zeměpisu a přírodovědy. Prostě všem co se při vyučování svého předmětu s astronomií dostanou do styku. Letošní již druhý seminář bude pokračovat v nastíněném stylu, což znamená co nejpřitažlivěji podat učitelům informace z astronomie a zároveň jim předvést jak se dá astronomie přiblížit žákům. Zároveň má ještě něco navíc a to v podobě získané akreditace pro další vzdělávání učitelů, což znamená dvě příjemné věci, že poplatek za seminář může platit škola a zahrnout to do nákladů na vzdělávání učitelů. Druhým neméně důležitým bodem je získání potvrzení o školení, které by mělo být v dalších letech zohledňováno při hodnocení pedagogických pracovníků.

Jarní seminář byl zaměřena na základní informace z astronomie, kosmonautiky a kosmologie. Závěr byl pak věnován jednoduchým astronomickým pokusům, neboť i pomocí nápaditých pokusů se dá astronomie žákům přiblížit. Nechyběl, ale ani výběr zajímavých webových stránek, které se při výuce, nejen astronomie, používají stále více. Jejich upravený seznam je k nahlédnutí na internetových stránkách Západočeské pobočky ČAS http://www.astro.zcu.cz.

Blížící se podzimní seminář již bude více odborný. Zahájí ho doktor Randa z Pedagogické fakulty ZČU s přednáškou Galaxie, při které by se posluchači měli dozvědět zajímavosti a novinky o vzniku, stáří a složení naší Galaxie. Hned druhý přednášející nás, ale vrátí nohami na zem. Společně s doktorem Raunerem z Pedagogické fakulty ZČU si probereme kalendáře. Bez nich si už nikdo neumí dnešní život představit a bereme je jako samozřejmost, ale i oni mají svoji historii. Ředitel Hvězdárny a Planetária v Plzni Lumír Honzík se svojí přednáškou Oheň na Měsíci vrací k letošnímu 35. výročí přistání člověka na Měsíci. Určitě opět zaslechneme známou větu, která tenkrát obletěla celý svět: "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.". Jaké astronomické úkazy a zajímavosti na obloze nás čekají v následujícím roce 2005 nám prozradí přednáška ředitele Hvězdárny v Rokycanech Karla Halíře. Závěr semináře bude opět trochu odlehčen. Tentokrát budeme probírat astronomické soutěže, např. druhý ročník astronomické olympiády a zajímavé astronomické weby.

Nebyl by to, ale správný astronomický seminář pokud by k dispozici nebyly dalekohledy. Za jasného počasí bude připraveno pozorování sluneční fotosféry. Na novém dalekohledu s H-alfa filtrem bude možné sledovat dokonce i sluneční chromosféru a protuberance. Po západu naší nejbližší hvězdy Slunce pak bude následovat prohlídka noční oblohy a Měsíce, který bude vycházet kolem 20:00 SELČ. Pozorování má ovšem jednu podmínku a to bezoblačné počasí, které ani při největším úsilí není hvězdárna schopna zaručit, na rozdíl od kvalitních přednášek během semináře.

Chcete - li se zúčastnit semináře přihlašte se pomocí mailu nebo telefonicky na níže uvedených kontaktech.

Hvězdárna v Rokycanech, Hvězdárna a Planetárium Plzeň, Pedagogická fakulta ZČU a Západočeská pobočka ČAS pořádají

Astronomický seminář učitelů fyziky2

Kdy: 1.10.2004Program:

14:00 - 14:10Zahájení 
14:15 - 15:15GalaxieRNDr. Randa Miroslav, Ph.D.
15:15 - 15:30pozorování Slunce 
15:30 - 16:30KalendářeDoc. Dr. Ing. Rauner Karel
16:30 - 16:40přestávka 
16:40 - 17:40Oheň na Měsíci - O projektu ApolloHonzík Lumír
17:40 - 17:50přestávka 
17:50 - 18:20Astronomie v roce 2005Halíř Karel
18:20 - 18:50Astrosoutěže a Astronomické webyČesal M., Jíra J., Lukešová V.
18:50 - neurčitozávěr semináře, pozorování 

Účastnický poplatek: 100,- Kč
Kontaktní osoby:
Halíř Karel, Česal Marek, Lukešová Vladimíra
tel.:371 722 622
mob.: +420 728 243 105
email: lukesova@hvezdarna.powernet.cz




O autorovi

Marek Česal

Marek Česal

Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – počítače  na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »