Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Katedra obecné fyziky pedagogické fakulty ZČU v Plzni, Hvězdárna v Rokycanech, Hvězdárna a planetárium Plzeň a Západočeská pobočka ČAS si dovolují pozvat všechny učitele fyziky, přírodopisu a příbuzných oborů na šestý astronomický seminář učitelů fyziky, který je akreditován ministerstvem školství v rámci dalšího vzdělávání učitelů.

Seminář se koná v pátek odpoledne od 14:00 na Hvězdárně v Rokycanech, tentokráte 13. října 2006. Účastnický poplatek zůstává 100,-Kč. Po skončení semináře obdrží všichni účastníci osvědčení o absolvování.

Program je letos sestaven z 5 přednášek na různá téma související s astronomií a fyzikou. Najdete mezi nimi i přednášky s pokusy, jak je již tradicí. Kongres Mezinárodní astronomické unie (IAU), který se konal v Praze, přinesl spoustu nových poznatků a také jednu podstatnou změnu a to že naše sluneční soustava má již jen 8 planet, takže bude také o čem diskutovat. Během semináře budou k dispozici dalekohledy na pozorování. Zakončení semináře bude za jasného počasí pozorováním noční oblohy. Přihlášky zasílejte na kontaktní email hvezdarna@hvr.cz.

Program:

  • Nová sluneční soustava - Karel Halíř - Hvězdárna v Rokycanech
  • Pitva dalekohledu - Lumír Honzík - Hvězdárna a planetárium Plzeň
  • 3D obrázky - Mgr. Jan Nedoma - KOF FPE Plzeň
  • Souhvězdí, hvězdy a mytologie - Michal Rotenborn - ZpČAS
  • Jednoduché pokusy s vývěvou - Mgr. Kateřina Lipertová - Církevní gymnázium, Plzeň




O autorovi

Marek Česal

Marek Česal

Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – počítače  na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »