Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Katedra obecné fyziky pedagogické fakulty ZČU v Plzni, Hvězdárna v Rokycanech, Hvězdárna a planetárium Plzeň a Západočeská pobočka ČAS si dovolují pozvat všechny učitele fyziky, přírodopisu a příbuzných oborů na šestý astronomický seminář učitelů fyziky, který je akreditován ministerstvem školství v rámci dalšího vzdělávání učitelů.

Seminář se koná v pátek odpoledne od 14:00 na Hvězdárně v Rokycanech, tentokráte 13. října 2006. Účastnický poplatek zůstává 100,-Kč. Po skončení semináře obdrží všichni účastníci osvědčení o absolvování.

Program je letos sestaven z 5 přednášek na různá téma související s astronomií a fyzikou. Najdete mezi nimi i přednášky s pokusy, jak je již tradicí. Kongres Mezinárodní astronomické unie (IAU), který se konal v Praze, přinesl spoustu nových poznatků a také jednu podstatnou změnu a to že naše sluneční soustava má již jen 8 planet, takže bude také o čem diskutovat. Během semináře budou k dispozici dalekohledy na pozorování. Zakončení semináře bude za jasného počasí pozorováním noční oblohy. Přihlášky zasílejte na kontaktní email hvezdarna@hvr.cz.

Program:

  • Nová sluneční soustava - Karel Halíř - Hvězdárna v Rokycanech
  • Pitva dalekohledu - Lumír Honzík - Hvězdárna a planetárium Plzeň
  • 3D obrázky - Mgr. Jan Nedoma - KOF FPE Plzeň
  • Souhvězdí, hvězdy a mytologie - Michal Rotenborn - ZpČAS
  • Jednoduché pokusy s vývěvou - Mgr. Kateřina Lipertová - Církevní gymnázium, Plzeň




O autorovi

Marek Česal

Marek Česal

Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – počítače  na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »