Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  8. setkaní skupiny MEDÚZA

8. setkaní skupiny MEDÚZA

Ve dnech 20. až 22. září 2002 proběhlo v Hradci Králové v prostorách hvězdárny a planetária 8. setkání pozorovatelů skupiny MEDÚZA.

Hned v úvodu proběhlo slavnostní zahájení provozu nového 40cm automatického dalekohledu Astronomické společnosti v Hradci Králové a Hvězdárny a planetária v Hradci Králové za přítomnosti mnoha členů hradecké společnosti, zaměstnanců hvězdárny, výrobce dalekohledu p. Drbohlava, novinářů a pochopitelně členů skupiny MEDÚZA. Z programu setkání, který měl asi 20 bodů je těžké vybírat, ale zmiňme třeba přednášku Z. Mikuláška "Hvězdné derniéry" o supernovách, P. Sobotky o podivné hvězdě V838 Mon, L. Bráta o programu XMedGraf nebo P.A. Dubovského o nové metodě vizuálního pozorování proměnných hvězd. Podrobnosti o setkání jsou k dispozici na www.meduza.info nebo v časopise Perseus.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »