Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Absolutní vítěz „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2013“
Josef Jíra Vytisknout článek

Absolutní vítěz „Sviťme si na cestu … ne na hvězdy 2013“

Milačik, tam je Velky voz. Autor: Matěj Kováč.
Milačik, tam je Velky voz.
Autor: Matěj Kováč.
Třetí ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění vyhlásila Česká astronomická společnost a Slovenská ústredná hvezdáreň ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty. Národní organizátory soutěže přivedl ke spolupráci společný zájem o zachování tmavé noční oblohy a kvalitního nočního životního prostředí.

Do druhého ročníku této nevšední fotografické soutěže přišlo celkem stošedesát fotografií od necelých čtyřiceti autorů. Česko – Slovenská porota vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií již v roce 2013 - http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/13/.

Zároveň byla vyhlášena „Cena diváků“, tedy soutěžní kategorie, ve které může veřejnost zvolit ten nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže prostřednictvím elektronického hlasování na webových stránkách astro.cz - /akce/souteze/svetelne_znecisteni/2013/formular/. Porota se rozhodla ocenit nejlepší fotografii z České i Slovenské republiky určenou tímto hlasováním. Absolutními vítězi se tedy staly fotografie od Petra Horálka z Úpice (z České republiky) a pana Mateje Kováče z Bratislavy (ze Slovenské republiky).

Absolutním vítězům gratulujeme. Získávají triedry od firmy Supra Praha s. r. o. a TROMF.

Současně s vyhodnocením kategorie „Cena diváků“ byli vylosováni dva účastníci internetového hlasování, kteří obdrží roční předplatné časopisu Astropis a Kozmos. Tím vylosovaným se stal pan Ján Kivader a Hana Rojíková.

Když září obloha. Autor: Petr Horálek.
Když září obloha.
Autor: Petr Horálek.
Česká republika

Popis autora: Pohledy na nebe, o kterých se nám jen zdá. Obloha nad vysokohorskou observatoří na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech jen pár minut po soumraku zachycuje mocný svit zodiakálního světla, centrum Mléčné dráhy prošpikované mezihvězdnými mračny a na obzoru zářivou Venuši, jejíž svit se odráží o hladinu moře. Celou scenérii nápadně doplňují podivě naoranžovělé kontury přirozeného záření zemského vzduchu známé jako airglow.
Popis poroty: Fotografie Petra Horálka je nádherná a zároveň smutná. Ten krásný pohled na temnou oblohu nás fascinuje. Ale většinu astronomů děsí, kam se tak nádherná obloha ztratila?
Parametry fotografie: Canon 6D, Sigma 15 mm, f3.5, ISO 10000, 71x12 s (odečteny darkframy)
Datum a čas:29. září 2013
Místo: Roque de Los Muchachos, La Palma, Kanárské ostrovy.

Milačik, tam je Velky voz. Autor: Matěj Kováč.
Milačik, tam je Velky voz.
Autor: Matěj Kováč.
Slovenská republika

Popis autora: Fotografia vznikla pocas dovolenky na Orave.
Popis poroty:Hviezdna obloha je inšpiráciou nielen pre maliarov, básnikov či vedcov, no aj zamilovaných. Hlasovanie verejnosti ocenilo fotografiu Mateja Kováča z Bratislavy, ktorú nazval poeticky „Miláčik, tam je Veľký voz“. Jedným z cieľov fotosúťaže je zachovanie prírodnej nočnej oblohy a tak snáď tento zaľúbený párik nebude musieť v budúcnosti chodievať za krásami hviezdnej oblohy veľmi ďaleko.“
Parametry fotografie: Canon EOS 5D Matk III, objektív Carl Zeiss Distagon T* 18mm f/3.5 ZE, f/3.5, ISO 4000, čas 8 sekúnd, statív Giottos
Datum a čas: 17.8.2013, 23:46
Místo: Zuberec, Orava - Slovensko

Podporovatelé soutěže:
[1] Supra Praha s. r. o.
[2] TROMF
[3] Astropis
[4] Kozmos




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »