Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Kalendář 2024 – fotky českých a slovenských astrofotografů
Josef Jíra Vytisknout článek

Kalendář 2024 – fotky českých a slovenských astrofotografů

astronomický kalendář ASTROFOTO 2024
Autor: Václav Paveza

Ježíšek na vás zapomněl? Tak si udělejte radost s kalendářem ASTROFOTO 2024 a vyzdobte si stěnu kanceláře či bytu fotografiemi vesmíru - polární záře, mlhoviny, noční svítící oblaka, komety či hvězdokupy. Dechberoucí pohledy do krajiny a vesmíru z dílny úspěšných českých a slovenských astrofotografů.

Nový astronomický kalendář ASTROFOTO 2024 je společným dílem Libora Šmída, Václava Kohouta a Josefa Jíry, členů Západočeské pobočky České astronomické společnosti, pod jejíž hlavičkou se autoři dlouhodobě věnují propagaci astronomické fotografie a historii astronomie. Svými aktivitami tak navazují na prvorepublikovou edici „Knihovna přátel oblohy“ Josefa Klepešty, která vydávala propagační materiály a publikace s astronomickou tématikou.

astronomický kalendář ASTROFOTO 2024 Autor: Zdeněk Bardon
astronomický kalendář ASTROFOTO 2024
Autor: Zdeněk Bardon
Kalendář obsahuje snímky těchto českých a slovenských astrofotografů: Zdeněk Bardon, Miloslav Druckmüller, Pavol Kollárik, Jakub Korbel, Robert Novotný, Václav Paveza, Libor Šmíd, Petr Štarha, Lukáš Veselý, Zdeněk Vojč a David Zimák. Kalendář je ve formátu A3 a skládá se z 13 tematických listů.

Více informací také naleznete na webu Západočeské pobočky ČAS www.zpcas.cz, kde si můžete prohlédnout jednotlivé snímky. Cena kalendáře pro člena ČAS a jiné astronomické spolky byla stanovena na 180,- při osobním převzetí a 280,- včetně poštovného a balného. Cena kalendáře pro nečleny je 230,- při osobním převzetí a 330,- včetně poštovného a balného. Každý další objednaný kus je účtovaný za 180,- Nákupem kalendáře podpoříte astronomické aktivity Západočeské pobočky ČAS.

astronomický kalendář ASTROFOTO 2024 Autor: Zdeněk Vojč
astronomický kalendář ASTROFOTO 2024
Autor: Zdeněk Vojč
Kalendáře jsou zasílány přes službu ZÁSILKOVNA. Kalendáře je možné si vyzvednout osobně v Plzni nebo v Rokycanech dle domluvy. Další možnosti osobního převzetí například v Praze naleznete na webu Západočeské pobočky ČAS.Převzato: Západočeská pobočka ČASO autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.

Štítky: Astrofoto kalendář


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »