Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomické repetitorium 2007-2008

Astronomické repetitorium 2007-2008

Část plakátu k pořadu ostravské hvězdárny
Část plakátu k pořadu ostravské hvězdárny
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy pořádá již 6. ročník Astronomického repetitoria - přednáškového vzdělávacího cyklu nejen pro učitele základních a středních škol.

Ten letošní je věnován Slunci a projevům jeho činnosti a toto téma bylo zvoleno mimo jiné v souvislosti s probíhajícím Mezinárodním heliofyzikálním rokem IHY 2007. Stejně jako v předchozích cyklech budou přednášky v liché měsíce zaměřeny na hlavní téma ročníku a přednášky v sudé měsíce budou věnovány různým oblastem astronomie a také uvedení nových pořadů v planetáriu. Přednášky se konají vždy druhou středu v měsíci od 18. hodiny v přednáškovém sále planetária.

Letošní ročník se pracovníci planetária rozhodli "zpestřit", a proto zařadili mezi přednášky i dvě předpremiéry pořadů. Ve středu 10. října tak mohou absolventi repetitoria shlédnout první z nich s názvem Smrt na prahu vesmíru. Pořad je věnován nejen astronautům, ale všem, kteří při letech do vesmíru položili svůj život a připomíná tak i nedávné 50. výročí vypuštění první umělé družice Země.

Premiéra tohoto pořadu pak proběhne v sobotu 13. října v 18:00.




O autorovi

Martin Vilášek

Martin Vilášek

Martin Vilášek (*1970)

O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.



30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »