Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomické repetitorium 2007-2008

Astronomické repetitorium 2007-2008

Část plakátu k pořadu ostravské hvězdárny
Část plakátu k pořadu ostravské hvězdárny
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy pořádá již 6. ročník Astronomického repetitoria - přednáškového vzdělávacího cyklu nejen pro učitele základních a středních škol.

Ten letošní je věnován Slunci a projevům jeho činnosti a toto téma bylo zvoleno mimo jiné v souvislosti s probíhajícím Mezinárodním heliofyzikálním rokem IHY 2007. Stejně jako v předchozích cyklech budou přednášky v liché měsíce zaměřeny na hlavní téma ročníku a přednášky v sudé měsíce budou věnovány různým oblastem astronomie a také uvedení nových pořadů v planetáriu. Přednášky se konají vždy druhou středu v měsíci od 18. hodiny v přednáškovém sále planetária.

Letošní ročník se pracovníci planetária rozhodli "zpestřit", a proto zařadili mezi přednášky i dvě předpremiéry pořadů. Ve středu 10. října tak mohou absolventi repetitoria shlédnout první z nich s názvem Smrt na prahu vesmíru. Pořad je věnován nejen astronautům, ale všem, kteří při letech do vesmíru položili svůj život a připomíná tak i nedávné 50. výročí vypuštění první umělé družice Země.

Premiéra tohoto pořadu pak proběhne v sobotu 13. října v 18:00.




O autorovi

Martin Vilášek

Martin Vilášek

Martin Vilášek (*1970)

O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »