Co se skrývá pod touto zkratkou? Jedná se o další pokračování Astronomického Semináře Učitelů Fyziky, který se bude konat již po třetí v prostorách Hvězdárny v Rokycanech za podpory Hvězdárny a planetária Plzeň, katedry obecné fyziky Pedagogické fakulty v Plzni a Západočeské pobočky české astronomické společnosti. Seminář je určený především učitelům fyziky základních a středních škol.
Předcházejících ročníků se zúčastnilo několik desítek učitelů, kteří byli seznámeni s novými poznatky z astronomie, kosmologie a kosmonautiky . Nedílnou součástí semináře jsou kromě pozorování i praktické ukázky pokusů, které dokáží přiblížit astronomii žákům. Pro účastníky předchozích seminářů již teď není problém vyrobit na hodinách fyziky jádro komety (a hned je s žáky za studena zkonzumovat), uvařit v domácích podmínkách Slunce (pomocí jedlého oleje, stříbřenky a kádinky se snadno předvede sluneční granulace, jak je vidět na obrázku). Při vysoké aktivitě slunečních skvrn je zakreslit pomocí projekce obyčejným triedrem a nebo třeba předvést meteorický roj (zde stačí 80% slivovice, pozor nedoporučuje se pít, a síra).
Stejně jako při minulých setkáních učitelů bude i letos k dispozici hlavní dalekohled hvězdárny, kde bude okulárovou projekcí promítána fotosféra Slunce se slunečními skvrnami a chromosférický dalekohled s H-alfa filtrem na pozorování slunečních erupcí. Tradičním partnerem tohoto semináře je i Hvězdárna a planetárium Plzeň, která se velkou mírou podílí na přípravě i na samotném průběhu semináře. Díky účasti plzeňských kolegů mají učitelé možnost spatřit nové moderní dalekohledy řízené vlastním PC, pomocí kterých se v průběhu semináře provádějí různá pozorování. Katedra obecné fyziky pedagogické fakulty ZČU a Západočeská pobočka ČAS se podílí na přípravě kvalitních přednášek. Také díky nim patří ASUF mezi akreditované semináře dalšího vzdělávání učitelů, což znamená, že poplatek za seminář může zaplatit škola a zahrnout jej do nákladů na vzdělávání učitelů. Účastníci získají potvrzení o školení, které by mělo být v dalších letech zohledněno při hodnocení pedagogických pracovníků.
Zahájení semináře se uskuteční v pátek 4. 3. 2005 ve 14h v prostorách Hvězdárny v Rokycanech. Letos zahájí seminář přednáška "Jak daleko vidíme?" ředitele hvězdárny Karla Halíře. O počtu, složení, způsobu objevování planetek a dalších zajímavostech meziplanetární hmoty přijede přednášet RNDr. Miroslav Randa Ph.D. z pedagogické fakulty ZČU. Sonda Cassini Huygens je známá snad každému. Její první výsledky bude, mimo jiné, ve své přednášce "Průzkum Saturnu" komentovat ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. Závěr pak bude patřit opět praktické části. Mgr. Jan Hosnedl ve své přednášce"Optické jevy v atmosféře" ukáže, jak si ve školních podmínkách připravit duhu a nebo modrou oblohu.
Pokud jste se rozhodli zúčastnit, zaregistrujte se na emailové adrese lukesova@hvezdarna.powernet.cz nebo telefonním čísle 371 722 622. Hvězdárna se nachází na severním okraji města (250 m nad nemocnicí). Účastnický poplatek: 100,- Kč.
Program
Jak daleko vidíme? - Karel Halíř
Planetky - RNDr. Miroslav Randa Ph.D.
Průzkum Saturnu - Lumír Honzík
Optické jevy v atmosféře - Mgr. Jan Hosnedl
Termín konání: 4. března 2005 Čas: 14:00 SEČ Účastnický poplatek: 100,-Kč
Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech.Vystudoval obor fyzika – počítače na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)