Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Australané postaví v Antarktidě první skutečnou hvězdárnu

Australané postaví v Antarktidě první skutečnou hvězdárnu

aastino.jpg
Australští astronomové oznámili ve čtvrtek 16.9. svůj záměr postavit v Antarktidě první skutečnou stálou astronomickou observatoř. Ta by podle nich mohla produkovat snímky téměř stejné kvality, jako dnes poskytuje Hublův teleskop. Výhodou projektu by ale měl být jen zlomek nákladů spojených se stavbou takového zařízení. Michael Ashley, vedoucí astronom na Universitě Nového Jižní Walesu, řekl že byli inspirováni úspěšným testem projektu Dome C (Kopule C), francouzsko-italské základny umístěné vysoko na antarktické plošině, kde již byla úspěšně vykonána řada astrofyzikálních experimentů i astronomických pozorování.

Umístění pozemského teleskopu v těchto drsných podmínkách by sice vyžadovalo rozsáhlou robotizaci zařízení, ale testy ukazují, že je to proveditelné. Ashley, Universita Nového Jižní Walesu i další Australští a Francouzští partneři, nyní budou shánět potřebných asi 10-14 milionů USD, aby mohli během příštích 4 let postavit potřebný dvoumetrový dalekohled. Ten by musel být vyroben přímo pro podmínky velmi nízkých teplot, vysoké (3.5 km) nadmořské výšky a všude přítomného sněhu. Takové drsné podmínky však podle Ashleyho vyváží čistá, dokonale průhledná a téměř se nechvějící atmosféra. Stálost atmosféry je v předpokládaném místě stavby údajně taková, že hvězdy téměř "neblikají", jak sdělil Ashley novinářům. Navíc trvale nízká teplota je velmi důležitá pro infračervené pozorování.

Vědci se ovšem budou muset změnit v polárníky, protože observatoř by stála téměř 1.000 kilometrů do nejbližšího lidského obydlí a střídali by se na ní jen jednou ročně.

Podle: ABC Science Online
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »