Bylo hlavní město Inků postaveno podle nebeské pumy?
![]() |
Incké hlavní město Cusco byl založeno kolem 12. století a nyní se nalézá v Peru, asi 110 kilometrů jižně od pevnosti Machu Picchu. Stejně jako další starověká města bylo i Cusco postaveno na základech vytyčených astronomickými událostmi, zejména zimním a letním slunovratem. Podle tradice bylo město chápáno jako puma s hlavou tvořenou blízkými kopci, střed města s hlavním chrámem jako jeho genitálie a ocasem tvořeným soutokem řek Tullumayo a Huatanay.
Magli věří, že Cusco přesně odpovídá pumě ze souhvězdí, které bylo pro Inky tvořeno ne hvězdami, ale tmavými prostorami mezi hvězdami. Nejen Inkové, ale i mnoho jiných starověkých civilizací, včetně původních Australanů rozpoznávalo taková tmavá souhvězdí. Ale Magli předpokládá, že souhvězdí pravděpodobněji ležet uvnitř tmavé zóny souhvězdími Cygnus (Labuť) a Vulpecula (Liška). Tato tmavá zóna (na obrázku) leží mezi dvěma jasnými pásy oblohy, které mohly pro Inky reprezentovat dvě řeky které se v Cuscu slévají. Na tomto místě Mléčné dráhy lze při jisté míře představivosti skutečně vidět tmavou kočkovitou šelmu ve skoku.
Ne všichni s Maglim ale bezvýhradně souhlasí. Magliho výklad komentoval například archeolog Ian Farrington z Australské národní univerzity, který vede vykopávky jen 30 kilometrů od Cusca. Podle něj je terén okolo Cusca přeplněn astronomickou symbolikou i znaky pumy. Všechny východy Slunce po celý rok lze opravdu pozorovat přímo z náměstí Cusca a dvě blízké hory při tomto pohledu označují letní a zimní slunovrat. Nikdy ale neslyšel o tom, že by se Cusco mělo podobat pumě. To že celé město sleduje astronomické události, jak tvrdí Magli, to je už jiná věc, řekl Farrington novinářům.
Každopádně má archeoastronomie stále co řešit a nezaškodí si ani připomenout, že v historii lidské kultury nebyl vždy pohled na oblohu takový, jaký dnes obecně přijímáme.
Zdroj: ABC Science Online
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod