Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den planetárií 2012 v Ostravě!

Den planetárií 2012 v Ostravě!

Den planetárií v Ostravě
Den planetárií v Ostravě
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě zve širokou veřejnost na mimořádný Den planetárií, ke kterému se schýlí v neděli 18. března 2012 od 14. hodin. Možná si řeknete, že s "mezinárodními roky" a "mezinárodními dny" je to jako s tramvajemi nebo pohlednými dívkami, nemá smysl za nimi utíkat, protože za chvíli se stejně objeví další. A budete mít pravdu...

Ovšem "Den planetárií" je přece jenom v řadě souvislostí jiný. Jednak si nedává označení "mezinárodní" a pokud jej budete sledovat, mohl by si snad do názvu přidat slovo "punkevní", tedy občas se vynoří a občas zanoří...

Jeho historie se začíná psát někdy v roce 1991 v asociaci italských planetárií. Tato akce nikdy neměla "centralizované řízení" a tak je tomu dodnes. Jejím cílem vždy bylo připomenout v neděli nejbližší termínu jarní rovnodennosti, že existují instituce jako jsou planetária, které mohou lidem zajímavým způsobem představit astronomické a přírodovědecké poznatky. Při rozvoji této iniciativy sehrála poměrně významnou roli aktivita planetária v Prešově, kdy v roce 1995 ve spolupráci s italskými, polskými a dalšími kolegy zorganizovali mezinárodní soutěž o logo "Dne planetárií".

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě se poprvé přidala ke "Dni planetárií" v loňském roce. Letos je však na neděli 18. března připravena akce se skutečně mezinárodní náplní. V ostravském planetáriu proběhne přehlídka pořadů čtyř institucí z Polska, Slovenska a České republiky.

Podrobný program této ojedinělé přehlídky:

14:00 Hrozba z nebies
Pořad o ohrožení planety Země v podobě asteroidů
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella (Žiar nad Hronom, Slovensko)

15:00 Heweliusz i ja
Pořad o lásce a astronomii; o manželce astronoma Johanna Hevelia
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (Chorzów, Polsko)

16:00 Time zero
O vzniku a vývoji vesmíru
Štefánikova hvězdárna (Praha, ČR)

17:00 Neuvěřitelné Brno
Multivizuální představení města Brna tak, jak jej zná jen málokdo
Hvězdárna a planetárium Brno (Brno, ČR)

Tato mimořádná akce je zdarma. Pokud vás zaujala, doporučujeme rezervovat si vstupenky zde: planet.areco.cz/rezervace/PT_300.aspx. Těšíme se na shledání s Vámi na této jedinečné mezinárodní přehlídce tvorby pro planetária!

Podrobněji viz také planetarium.vsb.cz/cs/hlavni#denplanetarii.




O autorovi

Tomáš Gráf

Tomáš Gráf

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (* 1964, Těškovice, ČR) je český astronom, popularizátor astronomie a vysokoškolský pedagog. Vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a tamtéž získal Ph.D. v oboru teoretická fyzika a astrofyzika.

V období od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), v letech 1992 až 2014 jako vedoucí této instituce.

Mimo jiné je autorem popularizační knížky "Se zakloněnou hlavou pozorujeme hvězdy" nebo překladu publikace "Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy" z němčiny. Podílel se na vzniku 12 pilotních dílů seriálu "Hlubinami vesmíru" (TV Noe) a pro ČRo Ostrava připravuje od roku 2005 každý týden „Astronomické okénko“.

V rámci ČAS se dlouhodobě věnuje organizaci Astronomické olympiády. V roce 2007 inicioval její rozšíření o středoškolské kategorie, od roku 2010 je členem Ústřední komise této prestižní soutěže a více než desetkrát vedl český tým na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA).

Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje předměty Proseminář z astronomie, Základy astronomie a astrofyziky, Praktická astronomie a několik předmětů z oblasti komunikace vědy pro studenty studijních programů Multimediální techniky (zde je i garantem studijního programu) a Astrofyzika. Má na starosti observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě zároveň zastává od roku 2017 funkci proděkana pro strategie a rozvoj.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »