Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den planetárií 2012 v Ostravě!

Den planetárií 2012 v Ostravě!

Den planetárií v Ostravě
Den planetárií v Ostravě
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě zve širokou veřejnost na mimořádný Den planetárií, ke kterému se schýlí v neděli 18. března 2012 od 14. hodin. Možná si řeknete, že s "mezinárodními roky" a "mezinárodními dny" je to jako s tramvajemi nebo pohlednými dívkami, nemá smysl za nimi utíkat, protože za chvíli se stejně objeví další. A budete mít pravdu...

Ovšem "Den planetárií" je přece jenom v řadě souvislostí jiný. Jednak si nedává označení "mezinárodní" a pokud jej budete sledovat, mohl by si snad do názvu přidat slovo "punkevní", tedy občas se vynoří a občas zanoří...

Jeho historie se začíná psát někdy v roce 1991 v asociaci italských planetárií. Tato akce nikdy neměla "centralizované řízení" a tak je tomu dodnes. Jejím cílem vždy bylo připomenout v neděli nejbližší termínu jarní rovnodennosti, že existují instituce jako jsou planetária, které mohou lidem zajímavým způsobem představit astronomické a přírodovědecké poznatky. Při rozvoji této iniciativy sehrála poměrně významnou roli aktivita planetária v Prešově, kdy v roce 1995 ve spolupráci s italskými, polskými a dalšími kolegy zorganizovali mezinárodní soutěž o logo "Dne planetárií".

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě se poprvé přidala ke "Dni planetárií" v loňském roce. Letos je však na neděli 18. března připravena akce se skutečně mezinárodní náplní. V ostravském planetáriu proběhne přehlídka pořadů čtyř institucí z Polska, Slovenska a České republiky.

Podrobný program této ojedinělé přehlídky:

14:00 Hrozba z nebies
Pořad o ohrožení planety Země v podobě asteroidů
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella (Žiar nad Hronom, Slovensko)

15:00 Heweliusz i ja
Pořad o lásce a astronomii; o manželce astronoma Johanna Hevelia
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (Chorzów, Polsko)

16:00 Time zero
O vzniku a vývoji vesmíru
Štefánikova hvězdárna (Praha, ČR)

17:00 Neuvěřitelné Brno
Multivizuální představení města Brna tak, jak jej zná jen málokdo
Hvězdárna a planetárium Brno (Brno, ČR)

Tato mimořádná akce je zdarma. Pokud vás zaujala, doporučujeme rezervovat si vstupenky zde: planet.areco.cz/rezervace/PT_300.aspx. Těšíme se na shledání s Vámi na této jedinečné mezinárodní přehlídce tvorby pro planetária!

Podrobněji viz také planetarium.vsb.cz/cs/hlavni#denplanetarii.




O autorovi

Tomáš Gráf

Tomáš Gráf

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (* 1964, Těškovice, ČR) je český astronom, popularizátor astronomie a vysokoškolský pedagog. Vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a tamtéž získal Ph.D. v oboru teoretická fyzika a astrofyzika.

V období od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), v letech 1992 až 2014 jako vedoucí této instituce.

Mimo jiné je autorem popularizační knížky "Se zakloněnou hlavou pozorujeme hvězdy" nebo překladu publikace "Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy" z němčiny. Podílel se na vzniku 12 pilotních dílů seriálu "Hlubinami vesmíru" (TV Noe) a pro ČRo Ostrava připravuje od roku 2005 každý týden „Astronomické okénko“.

V rámci ČAS se dlouhodobě věnuje organizaci Astronomické olympiády. V roce 2007 inicioval její rozšíření o středoškolské kategorie, od roku 2010 je členem Ústřední komise této prestižní soutěže a více než desetkrát vedl český tým na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA).

Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje předměty Proseminář z astronomie, Základy astronomie a astrofyziky, Praktická astronomie a několik předmětů z oblasti komunikace vědy pro studenty studijních programů Multimediální techniky (zde je i garantem studijního programu) a Astrofyzika. Má na starosti observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě zároveň zastává od roku 2017 funkci proděkana pro strategie a rozvoj.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »