Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu

Den s PP ČAS v Národním technickém muzeu

Foto: Národní technické muzeum, Kateřina Uksová Autor: Národní technické muzeum, Kateřina Uksová

Autor: Národní technické muzeum, Kateřina Uksová
Pražská pobočka ČAS zve své členy i širokou veřejnost na tradiční Den s PP ČAS v neděli 18. 3. 2012. Letos poprvé bude Den s Pobočkou probíhat ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Součásti akce budou přednášky, komentované prohlídky expozic NTM a veřejné pozorování.

Program dne:

10:30 RNDr. Jan Pretel, CSc., Český hydrometeorologický ústav
- Klimatologie s ohledem na plánovaný konec světa v prosinci 2012 (kinosál NTM)

14:00 Mgr. Michal Švanda, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Astronomický ústav UK
- Vyhubí v prosinci 2012 sluneční erupce lidstvo? (kinosál NTM)

16:00 Komentované prohlídky expozic Astronomie a Fotoateliér

Po celý den bude před budovou technického muzea zřízeno stanoviště pro pozorování Slunce. Na stanovišti budou astronomické dalekohledy vybavené filtry pro pozorování fotosféry (sluneční skvrny, fakulová pole) v bílém světle a speciálními H-alfa filtry pro pozorování chromosféry, protuberancí, spikulí, chromosférických erupcí, filamentů a dalších útvarů. Pozorování bude doprovázeno odborným výkladem.

Veškerý program je volně přístupný návštěvníkům NTM. Členové PP ČAS mají po předložení členské legitimace vstup zdarma.

Součásti akce bude výroční členská schůze PP ČAS - detaily najdete na webových stránkách Pražské pobočky.


Informační plakát

Den s PP ČAS v NTM 2012
Den s PP ČAS v NTM 2012




O autorovi

Milada Moudrá

Milada Moudrá

Po absolvování Astronomického kurzu působila jako demonstrátorka na Štefánikově hvězdárně v Praze a byla aktivní členkou Pražské pobočky a Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Vystudovala ochranu životního prostředí a aktivně se zabývá problematikou světelného znečištění. V současné době pracuje na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve volném čase se zabývá létáním na větroních.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »