Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka na setkání amatérských astronomů Šumava Starparty

Pozvánka na setkání amatérských astronomů Šumava Starparty

Pozorování na Šumavské starparty
SSP_pozorovani
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit kolem víkendu 14. až 16. září, srdečně vás zveme na setkání amatérských astronomů zvané Šumava Starparty.

Pozorování Venuše za dne během výletu
SSP_vylet
Akci pořádá občanské sdružení MAČ a již potřetí se bude konat v samém srdci šumavského národního parku v malebné osadě Filipova Huť. Ta je s nadmořskou výškou 1093 m n.m. jedním z nejvýše položených sídel v České republice a bezesporu je i jedním z nejodlehlejších. Tato zaručená kombinace z ní dělá ideální místo pro pozorování hvězdné oblohy, v České republice možná jedno z nejlepších vůbec. Třešničkou na dortu je pak vypnuté místní veřejné osvětlení po celou dobu trvání akce.

Přednáška o expedici do Chile
SSP_prednaska
Těšit se můžete nejen na setkání s nadšenci do astronomie, ale i na možnost osahat si řadu dalekohledů nejrůznějších parametrů, na společná pozorování, na povídání o tom, co se nyní v ČR mimo jiné podniká pro ochranu nočního prostředí, a na výlety a odpočinek v malebném šumavském prostředí.

Pozorovací technika na ŠSP
SSP_technika
Letos je v plánu i unikátní bod programu: možnost zapojení se do společného koordinovaného pozorování vybraných zajímavých objektů. A tak, láká-li vás na vlastní oči poznat, jak který vypadá v jakém dalekohledu, účasti rozhodně nebudete litovat.

Srdečně zveme i ty z vás, kteří například svůj vlastní dalekohled nemají, s astronomií teprve začínají nebo prostě jen chtějí nezávazně poznat, o čem tato překrásná záliba je.

Podrobné informace o akci i včetně možnosti přihlášení naleznete na webových stránkách http://sumava.starparty.cz.




O autorovi

Milada Moudrá

Milada Moudrá

Po absolvování Astronomického kurzu působila jako demonstrátorka na Štefánikově hvězdárně v Praze a byla aktivní členkou Pražské pobočky a Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Vystudovala ochranu životního prostředí a aktivně se zabývá problematikou světelného znečištění. V současné době pracuje na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve volném čase se zabývá létáním na větroních.

Štítky: Pozorování , MAČ


31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »