Pozvánka na setkání amatérských astronomů Šumava Starparty
SSP_pozorovaniPokud přemýšlíte, kam vyrazit kolem víkendu 14. až 16. září, srdečně vás zveme na setkání amatérských astronomů zvané Šumava Starparty.
SSP_vyletAkci pořádá občanské sdružení MAČ a již potřetí se bude konat v samém srdci šumavského národního parku v malebné osadě Filipova Huť. Ta je s nadmořskou výškou 1093 m n.m. jedním z nejvýše položených sídel v České republice a bezesporu je i jedním z nejodlehlejších. Tato zaručená kombinace z ní dělá ideální místo pro pozorování hvězdné oblohy, v České republice možná jedno z nejlepších vůbec. Třešničkou na dortu je pak vypnuté místní veřejné osvětlení po celou dobu trvání akce.
SSP_prednaskaTěšit se můžete nejen na setkání s nadšenci do astronomie, ale i na možnost osahat si řadu dalekohledů nejrůznějších parametrů, na společná pozorování, na povídání o tom, co se nyní v ČR mimo jiné podniká pro ochranu nočního prostředí, a na výlety a odpočinek v malebném šumavském prostředí.
SSP_technikaLetos je v plánu i unikátní bod programu: možnost zapojení se do společného koordinovaného pozorování vybraných zajímavých objektů. A tak, láká-li vás na vlastní oči poznat, jak který vypadá v jakém dalekohledu, účasti rozhodně nebudete litovat.
Srdečně zveme i ty z vás, kteří například svůj vlastní dalekohled nemají, s astronomií teprve začínají nebo prostě jen chtějí nezávazně poznat, o čem tato překrásná záliba je.
Podrobné informace o akci i včetně možnosti přihlášení naleznete na webových stránkách http://sumava.starparty.cz.
Po absolvování Astronomického kurzu působila jako demonstrátorka na Štefánikově hvězdárně v Praze a byla aktivní členkou Pražské pobočky a Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Vystudovala ochranu životního prostředí a aktivně se zabývá problematikou světelného znečištění. V současné době pracuje na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve volném čase se zabývá létáním na větroních.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 5. do 1. 6. 2025. Měsíc bude v novu a bude jej možné vidět během dvou dnů ráno a večer. Planety se přiblížily úhlově Slunci, ráno trochu vykukuje Saturn a Venuše, večer mizí Jupiter a zůstává Mars. Aktivita Slunce je nyní opět nízká, přesto doslova odnikud nastala silná erupce. Česká vláda schválila realizaci letu Aleše Svobody do kosmu. Očekáváme start čínské mise Tianwen-2 k planetce a snad i test Super Heavy Starship. Před 85 lety se narodil fyzik Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln, který vystoupí 28. 5. v Praze s přednáškou v Karolinu.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu