Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Fyzikální ústav AV ČR zve na Dny otevřených dveří

Fyzikální ústav AV ČR zve na Dny otevřených dveří

Fyzikální ústav AV ČR vás zve na Den otevřených dveří
Autor: FZU - Fyzikální ústav AV ČR

V pátek a v sobotu 4. a 5. listopadu se široké veřejnosti otevřou laboratoře a přednáškové sály Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze na Ládví. V rámci bohatého programu nabízí i astronomická témata – podívejte se, co Vás čeká.

Přednáška Osmá můza astronomie

Astronomie je jedinou vědou, která má v řecké mytologii svou múzu Úranii a není to jistě náhodou. Pohled na oblohu odedávna inspiruje básníky, malíře i hudební skladatele. Zajímá vás, koho a jakým způsobem astronomie oslovila? Společná cesta nás provede dobou rudolfínskou, zastavíme se u Písní kosmických, u české básnířky Bohumily Grögerové nebo u sochařů, kteří známé astronomy zpodobnili.
Přednáší dr. Jiří Grygar z Oddělení astročásticové fyziky FZU v pátek 4. 11. od 16:30.

Kapacita přednášky je omezena, rezervujte si prosím své místo zde.

141614.png Autor: Fyzikální ústav AV ČR

Autor: Fyzikální ústav AV ČR

Přednáška Particle Physics and the Universe // Částicová fyzika a vesmír


Exploring the secrets of the Universe and its building blocks is one of the oldest and most fascinating endeavors of humankind. At the Institute of Physics in the Czech Academy of Sciences we dedicate our work to this particular topic. We will present an overview of our activities regarding cosmology, particle physics, and astroparticle physics. Dive into a discussion about galaxies, particles, and spacetime!
//
Zkoumání tajemství vesmíru a jeho stavebních kamenů je jedním z nejstarších a nejvíce fascinujících snažení lidstva. Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR se věnujeme právě tomuto tématu. Představíme vám přehled našich aktivit týkajících se kosmologie, částicové fyziky a astročásticové fyziky. Ponořte se do diskuse o galaxiích, částicích a časoprostoru!
Přednáší v anglickém jazyce dr. Maximilian Klaus Stadelmeier z Oddělení astročásticové fyziky FZU v sobotu 5. 11. od 16:00.

Kapacita přednášky je omezena, rezervujte si prosím své místo zde.

141613.png Autor: Fyzikální ústav AV ČR

Autor: Fyzikální ústav AV ČR

Mlžná komora

Kromě klasických přednášek a exkurzí můžete během soboty od 14 do 18 hodin navštívit i volně přístupnou „relaxační zónu“. V ní si můžete užít mimo jiné pohled na stopy částic v mlžné komoře, či vyzkoušet virtuální realitu o kosmickém záření.

Další program

V dalším programu najdete i jiné zajímavé přednášky, např. o vývoji a používání scintilačních materiálů v bezpečnosti a medicíně, či využití extrémně krátkých záblesků laserového záření pro studium vesmíru. Navštívit můžete také laboratoře specializující se na kapalné krystaly, depozici tenkých vrstev, testování polovodičových detektorů, či slitiny s tvarovou pamětí.

Kromě pracoviště na Ládví-Slovance jsou otevřená i další pracoviště Fyzikálního ústavu – na Cukrovarnické ve Střešovicích a laserová centra v Dolních Břežanech. Exkurze ve čtvrtek a v pátek jsou určeny především pro školní skupiny, pro širokou veřejnost doporučujeme návštěvu v pátek, či v sobotu.

Kompletní program najdete na webu FZU, či přímo v rezervačním systému. Těšíme se na Vás!Převzato: Fyzikální ústav AV ČRO autorovi

Milada Moudrá

Milada Moudrá

Po absolvování Astronomického kurzu působila jako demonstrátorka na Štefánikově hvězdárně v Praze a byla aktivní členkou Pražské pobočky a Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Vystudovala ochranu životního prostředí a aktivně se zabývá problematikou světelného znečištění. V současné době pracuje na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve volném čase se zabývá létáním na větroních.

Štítky: Dny otevřených dveří, Fyzikální ústav AV ČR


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »