Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dny otevřených dveří - Astronomický ústav AV ČR

Dny otevřených dveří - Astronomický ústav AV ČR

Astronomický ústav Ondřejov
Astronomický ústav Ondřejov
Proběhnou od 10. do 12. května 2013 na observatoři v Ondřejově. Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin. Navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Kromě vědy vás čeká procházka parkem historické hvězdárny, dětský program, občerstvení. Vstup zdarma.

Co u nás uvidíte

  • Stelární oddělení: Perkův dalekohled - největší dalekohled v ČR s průměrem zrcadla 2 metry a celkové hmotnosti 83 tun.
  • Pracoviště Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, sluneční radioteleskop o průměru 10 m a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2.
  • Dalekohled o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty.
  • Robotický dalekohled D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
  • Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů - to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka v každou celou hodinu, v pátek také po dohodě se školní skupinou.
  • Prohlídka muzea a historických kopulí, v případě jasného počasí pozorování Slunce v historické Západní kopuli.
  • Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení a diskuze).

 

Čeljabinský bolid a nalezený meteorit. Autor: Telegraph.co.uk.
Čeljabinský bolid a nalezený meteorit.
Autor: Telegraph.co.uk.
Doprovodný program

V pátek 10. 5. 2013 od 17:30 ve Sluneční budově přednáška PÁD TĚLESA NAD ČELJABINSKEM A CO O NĚM VÍME, kterou přednese RNDr. Jiří Borovička, CSc. (Astronomický ústav AV ČR, Oddělení meziplanetární hmoty).

Anotace: 15. února 2013 došlo nad Uralem k pádu malé planetky. Jedná se o největší zaznamenaný objekt, který zasáhl Zemi od tzv. Tunguzského meteoritu v roce 1908. Stovky lidí byly zraněny a mnoho budov bylo poškozeno tlakovou vlnou. Co se stalo? Odkud se těleso vzalo? Proč ho astronomové předem neodhalili? Čeští astronomové jako první a nejpřesněji spočítali dráhu tělesa a místa dopadu zbytkových meteoritů.  

V sobotu 11. 5. 2013 od 17:30 ve Sluneční budově přednáška MEZIHVĚZDNÁ HMOTA – KOLÉBKA HVĚZD, kterou přednese RNDr. Soňa Ehlerová, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR, Oddělení galaxií a planetárních systémů).

Anotace: Pod pojmem „vesmír“ si většina lidí představí hvězdy. V jiných oborech elektromagnetického spektra je ale pohled na oblohu výrazně odlišný – tím nejnápadnějším se stává mezihvězdný plyn. Celková hmotnost plynu v galaxiích je menší než celková hmotnost hvězd, ale plyn a hvězdy jsou spolu svázány do fascinujícího koloběhu hmoty. Hvězdy se rodí z plynu, svou existencí jej ovlivňují a nakonec se částečně v plyn zase obrátí.

V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v Západní kopuli na historické hvězdárně.

Návštěvnící Dnů otevřených dveří
Návštěvnící Dnů otevřených dveří
V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) ve 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo". Malý kurz orientace na obloze -  pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukážeme si polohu právě pozorovatelných planet. Pouze za jasného počasí. 

Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit s Pavlem Suchanem na 737 322 815, suchan@astro.cz.


Časový harmonogram:

Časový harmonogram Dnů otevřených dveří 2013 Autor: Petr Sobotka
Časový harmonogram Dnů otevřených dveří 2013
Autor: Petr Sobotka


Vstup i doprovodný program zdarma. Informační materiály k dispozici.

  • V sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin přímo v areálu hvězdárny zajišťuje pro návštěvníky občerstvení Cukrárna u Jahůdky - na své si přijdou dospělí i děti.
  • V muzeu si budete moci zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.

Pro objednání hromadných exkurzí (např. školních) použijte prosím tento kontakt: e-mail: exkurze@asu.cas.cz, tel.: 725 948 910.

Pro dotazy k průběhu a organizaci Dnů otevřených dveří použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 226 258 411, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.


Plánek areálu s vyznačením přístupných míst:

Plánek areálu, přístupná místa DOD 2013 Autor: Petr Sobotka
Plánek areálu, přístupná místa DOD 2013
Autor: Petr Sobotka

Těšíme se na Vás, strávit u nás můžete celý den od rána do noci.
O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Astronomický ústav AV ČR


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »