Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Do nového roku s novým webem

Do nového roku s novým webem

Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti vstupuje do nového roku s novým designem svých internetových stránek.

Své české stránky na internetu provozuje českobudějovická hvězdárna od roku 1996. Za téměř osm let provozu se rozrostly z prvních 4 podstránek a 50kB na současných několik set podstránek a desítky megabytu.

Rozvoj internetu spolu s dosavadními rozsáhlými zkušenostmi s provozováním webů přivedly pracovníky českobudějovické hvězdárny k vytvoření nového moderního vzhledu i přehlednější a efektivnější struktury svých internetových stránek. Moderní design nových stránek vychází z tradičních barev a kometového loga používaných hvězdárnou.

Na stránkách najdete jak program Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích pro veřejnost i školy, tak on-line interaktivní internetovou hvězdářsko ročenku, kde si návštěvníci webou mohou spočítat polohy, východy a západy Slunce, Měsíce a planet pro svoje pozorovací místo/město či přehled nejzajímavějších odkazů na další české i zahraniční internetové stránky. Rozsáhlá část nových stránek patří Observatoři Kleť. Ta představuje výsledky zdejšího výzkumného programu planetek a komet včetně přehledu planetek objevených na Kleti, jejich jmen, unikátních snímků planetek a komet i dalších zajímavých objektů na noční obloze pořízených kleťskými dalekohledy. Speciální sekci má nový kleťský projekt KLENOT pro sledování blízkozemních asteroidů.

Zájemci najdou na nových stránkách i takové lahůdky jako pohledy na Alpy z Kleti, elektronické astronomické pohlednice, polární záře, více než pětašedesátiletou historii českobudějovické hvězdárny či informace o slunečních hodinách na Kleti.

Nezapomnělo se ani na odkazy na specializované weby pro zájemce o planetky a komety, provozované hvězdárnou - www.planetky.cz a www.komety.cz.

Samozřejmostí bude tak jako dosud častá, mnohdy každodenní, aktualizace stránek.

Pracovníci hvězdárny již připravují například informace o zajímavých úkazech na obloze pro veřejnost na letošní rok.

Těšíme se na Vaši návštěvu na http://www.hvezcb.cz či http://hvezdarna.klet.cz




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »