Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Holešovská hvězdárna definitivně otevřena

Holešovská hvězdárna definitivně otevřena

Zámecká hvězdárna v zimě
Zámecká hvězdárna v zimě
V minulých měsících jste se mohli v článku Deštivé znovuotevření Holešovské hvězdárny dočíst o tom, že v Holešově mají nově opravenou hvězdárnu, mohli jste se také dočíst něco o historii hvězdárny, ale také o tom, že se čeká na stanovení oficiální otvírací doby...

Vězte tedy, že hvězdárnu můžete navštěvovat v rámci prohlídek zámku jako "bonus na závěr", vždy v 11:45 nebo v 16:00, každý den kromě pondělí a to v sezóně červenec až říjen. Každý pátek a sobotu lze navštívit hvězdárnu při večerním pozorování, jehož doba je ale pohyblivá v závislosti na soumraku. Aktuální dobu najdete na stránkách hvězdárny.

Hvězdárna během let
Hvězdárna během let

Hvězdárna také nabízí přednášky pro základní a střední školy, k čemuž je vybavena i počítačem k promítání pořadů.

Otevřeno bude taky při mimořádných událostech, jako jsou zatmění, jasné komety, seskupení planet a podobně. Taktéž bude otevřeno při kulturních akcích ve městě a zámku, jako jsou dětské dny, dny otevřených dveří a další.

Interiér během let
Interiér během let

Aktuální informace o otevírací době, připravovaných akcích, kontakty, polohu hvězdárny a další informace najdete na stránce hvezdarna-holesov.wz.cz.

Spoluautorem článku je Patrik Trnčák.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



22. vesmírný týden 2025

22. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 5. do 1. 6. 2025. Měsíc bude v novu a bude jej možné vidět během dvou dnů ráno a večer. Planety se přiblížily úhlově Slunci, ráno trochu vykukuje Saturn a Venuše, večer mizí Jupiter a zůstává Mars. Aktivita Slunce je nyní opět nízká, přesto doslova odnikud nastala silná erupce. Česká vláda schválila realizaci letu Aleše Svobody do kosmu. Očekáváme start čínské mise Tianwen-2 k planetce a snad i test Super Heavy Starship. Před 85 lety se narodil fyzik Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln, který vystoupí 28. 5. v Praze s přednáškou v Karolinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

16 hod.20min starý Měsíc.

Další informace »