Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti
Aleš Majer Vytisknout článek

Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti

Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Dne 22. listopadu 2010 byla u příležitosti tradičního astronomického setkání v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou založena místní pobočka České astronomické společnosti (ČAS) pod názvem Klub astronomů Liberecka. Tato organizace je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti.

Tisková zpráva Klubu astronomů Liberecka č. 1/2010.

ČAS dbá o rozvoj astronomie v českých zemích a vytváří pojítko mezi profesionálními a amatérskými astronomy. ČAS je kolektivním členem Evropské astronomické společnosti a spolupracuje se zahraničními astronomickými společnostmi. Aktu se zúčastnil místopředseda ČAS a tajemník Rady Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Klub astronomů Liberecka (KaL) navazuje na dlouholetou tradici amatérské astronomie v tomto regionu a jeho posláním je hlavně popularizace astronomie nejširší veřejnosti formou přednášek a veřejných pozorování zajímavých úkazů. KaL rovněž aktivně spolupracuje s dalšími institucemi na přeshraničním česko-polském projektu Jizerské oblasti tmavé oblohy, kde pořádá akce pro veřejnost (např. Astronomický den na Jizerce apod.). Prvním velkým projektem pod hlavičkou ČAS, ve spolupráci s agenturou SUNDISK, bude organizace pozorování zatmění Slunce 4. ledna 2011 pro žáky základních a středních škol v Liberci a Jablonci nad Nisou, kde se v případě jasného počasí očekává návštěvnost v řádu stovek pozorovatelů.

Doporučujeme: udalosti.astronomy.cz




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »