Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti
Aleš Majer Vytisknout článek

Klub astronomů Liberecka pobočkou České astronomické společnosti

Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Logo Klubu astronomů Liberecka (KaL)
Dne 22. listopadu 2010 byla u příležitosti tradičního astronomického setkání v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou založena místní pobočka České astronomické společnosti (ČAS) pod názvem Klub astronomů Liberecka. Tato organizace je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti.

Tisková zpráva Klubu astronomů Liberecka č. 1/2010.

ČAS dbá o rozvoj astronomie v českých zemích a vytváří pojítko mezi profesionálními a amatérskými astronomy. ČAS je kolektivním členem Evropské astronomické společnosti a spolupracuje se zahraničními astronomickými společnostmi. Aktu se zúčastnil místopředseda ČAS a tajemník Rady Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Klub astronomů Liberecka (KaL) navazuje na dlouholetou tradici amatérské astronomie v tomto regionu a jeho posláním je hlavně popularizace astronomie nejširší veřejnosti formou přednášek a veřejných pozorování zajímavých úkazů. KaL rovněž aktivně spolupracuje s dalšími institucemi na přeshraničním česko-polském projektu Jizerské oblasti tmavé oblohy, kde pořádá akce pro veřejnost (např. Astronomický den na Jizerce apod.). Prvním velkým projektem pod hlavičkou ČAS, ve spolupráci s agenturou SUNDISK, bude organizace pozorování zatmění Slunce 4. ledna 2011 pro žáky základních a středních škol v Liberci a Jablonci nad Nisou, kde se v případě jasného počasí očekává návštěvnost v řádu stovek pozorovatelů.

Doporučujeme: udalosti.astronomy.cz




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »