Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Osobní vzpomínka na Jirku Holušu

Osobní vzpomínka na Jirku Holušu

Jiří Holuša
Jiří Holuša
Ve čtvrtek 24. února nás po těžké nemoci opustil náš kolega a kamarád Jirka Holuša.

Znám Jirku déle než 20 let a neustále mě překvapuje svou originální kreativitou, koncentrací a soustředěním na svůj cíl , vždyť jezdí do zenových komunit v Polsku, píše pořady pro planetárium, překládá ekologické knihy, tančí latinu, hraje divadlo i v angličtině, vytváří si animace k vlastním audiovizuálním pořadům, cestuje po USA, mailuje si se spoustou přátel z celého světa, účastní se scénaristické soutěže IPS (a získává 2. místo, což je epochální úspěch pro Českou republiku), připravuje si originální přednášky o fenomenálních astrofyzicích, jezdí na kole i po Skalistých horách, vysvětluje se zaujetím astronomické záhady třeba jednomu jedinému návštěvníkovi, který k nám přišel v době, kdy ani nemáme otevřeno, k tomu všemu zahradničí a k jídlu si vaří obrovské objemy svých vonících vegetariánských pokrmů, píše poznámky na účtenky z druhé strany, jen aby Zemi poškodil co možná nejméně, což se snaží vysvětlovat i ve svých ekologicky laděných pořadech pro mládež, trošku mě zlobí, když obvykle žadoní o posunutí termínu premiéry, protože ještě nemá všechno prostudované...

Pouze jedinou věcí mne velmi zdrtil, že to vše ve čtvrtek 24. února 2011 převedl do času minulého … Vzpomenu si na něj do konce svého žití patrně denně …
Děkujeme, Jirko.
"Kudos" Tvému odkazu!

Za Hvězdárnu a planetárium J. Palisy v Ostravě Tomáš Gráf.




O autorovi

Tomáš Gráf

Tomáš Gráf

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (* 1964, Těškovice, ČR) je český astronom, popularizátor astronomie a vysokoškolský pedagog. Vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a tamtéž získal Ph.D. v oboru teoretická fyzika a astrofyzika.

V období od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), v letech 1992 až 2014 jako vedoucí této instituce.

Mimo jiné je autorem popularizační knížky "Se zakloněnou hlavou pozorujeme hvězdy" nebo překladu publikace "Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy" z němčiny. Podílel se na vzniku 12 pilotních dílů seriálu "Hlubinami vesmíru" (TV Noe) a pro ČRo Ostrava připravuje od roku 2005 každý týden „Astronomické okénko“.

V rámci ČAS se dlouhodobě věnuje organizaci Astronomické olympiády. V roce 2007 inicioval její rozšíření o středoškolské kategorie, od roku 2010 je členem Ústřední komise této prestižní soutěže a více než desetkrát vedl český tým na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA).

Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje předměty Proseminář z astronomie, Základy astronomie a astrofyziky, Praktická astronomie a několik předmětů z oblasti komunikace vědy pro studenty studijních programů Multimediální techniky (zde je i garantem studijního programu) a Astrofyzika. Má na starosti observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě zároveň zastává od roku 2017 funkci proděkana pro strategie a rozvoj.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »