Polský skleník nadále svítí

Autor: Ladislav Šilhán
Nadšené pozorovatele noční oblohy jistě znepokojil jinak asi dobře míněný podnikatelský záměr polské firmy Citronex využít odpadního tepla elektrárny a pracovní síly v bohem zapomenutém regionu, který je vděčný za jakákoli pracovní místa, když postavila v zemi nikoho mezi Českem a Německem velký skleník a jala se jím ozářit široké okolí. Proti nadměrnému svícení se postavili nejenom astronomové, ale i lidé z libereckého regionu, kteří se světla nejprve zalekli a posléze na něj už jen nevěřícně koukali. Po vlně upozornění v médiích a jednáních přislíbil Citronex nápravu v podobě zastínění. Tento stínící systém je schopen zachytit až 97 % vyprodukovaného světla, ovšem musí být náležitě využit.
Jak vidíme z úvodní fotografie, ačkoli byl systém s velkou mediální podporou představen ještě před novou zimní sezónou, jeho využití je asi velmi drahé, neboť od konce září, kdy se ve sklenících opět začíná přisvěcovat, nebyl ještě využit. Výsledkem je opět nám Severočechům dobře známá oranžová záře viditelná i z Liberce.
Dá se předpokládat, že skleníky budou v zimě opravdu stíněny, popřípadě, že se provozovatel asi domnívá, že ve večerních hodinách může pražit svým světlem široko do okolí, podobně jako provozovatelé sjezdovek, nicméně vzhledem k tomu, kolik peněz systém stínění stál, považujeme to mírně řečeno za provokaci.
Autor: Dalibor Oršulík
Za skupinu pro temné nebe České astronomické společnosti můžeme přislíbit, že se skleníky budeme dále zabývat a pokud se situace zlepší, rádi vás o tom budeme někdy v budoucnu informovat. Zatím nezbývá než konstatovat „důvěřuj, ale prověřuj“. Poláci se nám zatím vysmívají stejně jako problému, že na Frýdlantsku nebude za chvíli dost pitné vody kvůli porušení limitů hranic rozšiřování zdejšího hnědouhelného dolu. A to už je oproti skleníkům opravdový problém.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Vývoj kauzy skleníky
[2] Když se rozsvítí skleník…
[3] Světelné peklo z Polska