Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáška: Čínské pyramidy – byly orientovány astronomicky?

Přednáška: Čínské pyramidy – byly orientovány astronomicky?

Čínská pyramida.
Autor: Crystalinks.com

Ve středu 11. listopadu 2015 od 11 hodin se v Malém sále Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) se uskuteční poutavá přednáška prof. Jaroslava Klokočníka z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, která nás zavede do zákulisí nezvyklých čínských pyramid. Součástí přednášky bude také prodej a autogramiáda lektorovy nové knížky Čínské pyramidy.

Autor knihy Čínské pyramidy, která právě vychází v nakladatelství Academia, přiblíží obsah své knihy, samozřejmě ve velmi zkrácené verzi. Dozvíme se,  že čínské pyramidy JSOU (což řada lidí ještě neví a v Číně se to tajilo), kde jsou, jak vypadají, komu „ patřily“ a také  že nebyly s velkou pravděpodobností orientovány astronomicky, i když vykazují záměrnou orientaci vůči světovým stranám. Jak tedy a čím byly orientovány? Dozvíte se v přednášce, ale i četbou knihy.

Přednášející: prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc., se narodil, vystudoval a žije v Praze. Vystudoval kosmickou geodézii na ČVUT Praha a pracuje v Astronomickém ústavu AV ČR, v. v. i., Ondřejov od r. 1972 (nyní jako emeritní vědecký pracovník). Obhájil zde CSc a pak DrSc. V oboru kosmické geodézie také přednášel na ČVUT, kde získal titul docenta a posléze profesora. Jeho oborem je dráhová dynamika umělých družic, kosmická geodézie a studium gravitačního pole Země. Publikoval asi 200 vědeckých prací a zaznamenal podobný počet citací v pracích zahraničních autorů. Zajímá se také o archeoastronomii. Studoval m. j. orientaci egyptských, mezoamerických a peruánských pyramid a dalších význačných staveb. Prováděl řadu měření in situ. Když se dozvěděl o existenci čínských pyramid, použil již rozvinutou metodiku i na studium orientace těchto objektů.



Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Čínské pyramidy, Jaroslav Klokočník


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »