Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pro dalekohled do knihovny

Pro dalekohled do knihovny

Dalekohled Orion StarBlast 4.5" upravený pro půjčování v knihovnách
Autor: St. Louis County Library

Astronomická společnost v americkém státě New Hampshire začala od prosince roku 2008 dávat do vybraných knihoven dalekohledy a vzdělávací materiály. Cílem bylo podporovat povědomí o vědě, stimulovat zájem o astronomii a dát lidem, kteří se nikdy dalekohledem nedívali, možnost zakusit vzrušující pocity, které přicházejí s objevováním. Inspirací byla báseň Roberta Frosta z roku 1923, kde se praví, že v každé vesnici by měl být někdo s dalekohledem. Společnost začala v roce 2008 se dvěma dalekohledy, v roce 2009 jich bylo v knihovnách už deset. Jiskra nápadu zanedlouho přeskočila i do jiných amerických států a s nadsázkou se dá říci, že se šíří jak prérijní požár.

Dalekohled, který si můžete půjčit v knihovně, má své výhody. Především, knihovny jsou na půjčování zařízené. Dalekohled si sice můžete půjčit i ze školy nebo z hvězdárny, ale ty jednak vůbec musí nějaký dalekohled vhodný na zapůjčení mít a na celou agendu kolem půjčování a vracení nejsou zařízené.

Při výběru dalekohledu do knihoven byl brán ohled

  1. aby lidi neštval
  2. měl krátkou přípravu k pozorování
  3. aby nebylo třeba rozsáhlého výcviku, tím odpadají německá ekvatoreální a vidlicová montáž
  4. měl by mít dobrou optiku a široké zorné pole, aby lidi nemuseli objekty pořád nahánět
  5. měl by být poměrně levný
  6. odolný
  7. přenosný a poměrně soběstačný jen s málem součástek, které by se mohly ztratit
  8. měl by být stabilní, což vylučuje levné trojnožky
  9. měl by mít dobrý hledáček, aby se lidi mohli posouvat od hvězdy k hvězdě při hledání slabých objektů

Mapka knihoven, které ve státě New Hampshire půjčují dalekohledy. Autor: New Hampshire Astronomical Society
Mapka knihoven, které ve státě New Hampshire půjčují dalekohledy.
Autor: New Hampshire Astronomical Society
Pokud je to možné, tak nad dalekohledem v knihovně převezme péči některý z členů místního astronomického kroužku nebo hvězdárny. Zajistí pravidelné čištění a seřízení dalekohledu a funguje také jako spojka mezi návštěvníky knihovny a místní astronomickou komunitou. Může spolupracovat s členem knihovny nebo s nějakým studentem, který se od něho zaučí, jak o dalekohled pečovat.

New Hampshire Astronomical Society (NHAS) si za dalekohled do knihoven vybrala Orion StarBlast 4.5" o průměru zrcadla 114 mm s vysokou světelností f/3.9 a ohniskovou vzdáleností 450 mm.  Jde o dalekohled typu Newton na jednoduché azimutální montáži s dřevěným podstavcem s hledáčkem s červeně osvětleným zaměřovacím bodem. K tomu přidala okulár s proměnným zvětšením se čtyřmi zaskakovacími polohami. Při zvětšení 18x se dá přehlednout zorné pole 2,5 stupně, při největším zvětšení 75x je zorné pole 0,4 stupně. K dalekohledu jsou další pomůcky. Po půjčení se doma nemusí nic montovat. Uživatelský manuál je přepsaný, zalaminované listy jsou svázané kroužkovou vazbou. Dalekohled je dostatečně robustní a dá se snadno přenášet. Přitom má poměrně velký tubus a na rozdíl od dalekohledů pro začátečníky s menší aperturou má i slušný výkon. Stačí, když si jej večer postavíte třeba na stůl na zahradě nebo na vhodnou lavičku v parku a můžete začít pozorovat. Při pozorování Měsíce, planet, hvězdokup a mlhovin se dá rozlišit mnoho podrobností. Dalekohled má také poměrně velké zorné pole, takže se objekty dají déle pozorovat, než je třeba dalekohled pootočit.

Úvodní video k programu LTP (6m 15s). Další: 2, 3, 4, 5, 6.
New Hampshire Astronomical Society

Nálepka Měsíce s moři a krátery pro dalekohled pro půjčování v knihovnách. Autor: Tom Cocchiaro
Nálepka Měsíce s moři a krátery pro dalekohled pro půjčování v knihovnách.
Autor: Tom Cocchiaro

Na stránkách společnosti NHAS je dokumentace, jak dalekohled pro knihovnu připravit. Nejpodstatnější úpravou je zřejmě výměna okulárů za jediný okulár s proměnným zvětšením Celestron 8-24mm Zoom. Tím pro uživatele odpadá nutnost výměny okulárů, a tím také možnost jejich ztráty. K dalším úpravám patří náhrada kolimačních šroubů,  úprava ložisek, napájení hledáčku ze snadněji dostupných a levnějších baterií AAA, a další drobné úpravy.

Dají se vytisknou nálepky s tabulkou zvětšení, varování nepozorovat Slunce, mapka Měsíce i štítek s údaji, kdo dalekohled věnoval a umístit na dalekohled.

K dalekohledu patří i malý batůžek s čelovkou s červeným světlem, s knížečkou průvodce po souhvězdích a laminované instrukce, jak dalekohled používat. Víko objektivu má menší odnímací otvor, který je vhodný pro pozorování příliš jasného Měsíce. Víko samotné je na provázku, aby se neztratilo, stejně jako krytka okuláru je také na provázku.

Dalekohledy v knihovnách jsou financovány z různých zdrojů. Jednak z rozpočtu NHAS, ale také od jednotlivých astronomů nebo členů knihoven, kteří mají zájem podporovat své komunity. Hodně knihoven si dalekohledy zakoupilo ze svých zdrojů, ale přistoupily na doporučení a podporu společnosti. Cena jedné soupravy dalekohledu je celkem 335 USD.

Program LPT - Library Telescope Program má velice dobrou odezvu. Každá knihovna má typicky seznam čekatelů na dalekohled a dalekohledy jsou většinou v centru výstavek knih. Společnost NHAS je ráda, když jiné organizace tento program včetně materiálů kopírují.

Najde program dalekohledů v knihovnách odezvu také v České republice?

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] New Hampshire Astronomical Society
[2] NHAS Library Telescope Program
[3] RYE Public Library NH
[4] St. Louis Library Telescope Program
[5] Heather Cook: Library makes it easy to scope the stars
[6] Facebook: LibraryTelescopeProgram
[7] Central Arkansas Library Telescope Program
[8] Kalamazoo Astronomical Society, Michigan - Library Telescope Program
[9] Grafton, Wisconsin: Library Loaner Telescope Program - Users Manual
[10] Astronomical League: Put telescopes in the hands of those who are most interested: The Library Telescope ProgramO autorovi

Josef Chlachula

Josef Chlachula

Pochází ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nejprve se v 6 letech po startu Jurije Gagarina začal zajímat o kosmonautiku, později rozšířil zájem o astronomii. Začal brýlovým dalekohledem vlastní konstrukce, později si postavil 15 cm zrcadlový dalekohled. Od roku 1974 začal působit na hvězdárně ve Zlíně. Věnoval se proměnným hvězdám, nebeské mechanice, vedl výpočetní sekci, astronomický kroužek a v roce 1988 poprvé letní astronomický tábor na Držkové u Zlína. Tábory se stále každoročně pořádají, nyní ve Vlčkové. Na zlínské hvězdárně se věnoval popularizační práci, zejména veřejným přednáškám a vydával také její zpravodaj Zorné pole. Je zakládajícím členem Zlínské astronomické společnosti. V roce 1995 jako člen výkonného výboru České astronomické společnosti založil a provozoval web server astro.cz. Denně vytváří českou verzi Astronomického snímku dne.

Štítky: Dalekohled, Astronomie, Knihovny, Veřejnost


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie v Trojúhelníku

Galaxie v Trojúhelníku v HaLRGB 20x300s Ha, 40x300s R, 42x300s G, 38x300s B, 82x300s L Gain 1600, offset 25, bin 1x1, -15 °C Celkem 18,5h Foceno v nocích 9.10 a 10.10

Další informace »