Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Stephen Hawking živě na internetu
Petr Kubala Vytisknout článek

Stephen Hawking živě na internetu

S_Hawking.jpg
Jméno jednoho z nejslavnějších teoretických fyziků Stephena Hawkinga zná snad každý. Byli jste ale někdy na jeho přednášce? Drtivá většina čtenářů zřejmě nikoliv. V pondělí 21. dubna večer budete mít šanci to napravit, i když pouze prostřednictvím internetu.

Britský vědec Stephen Hawking, který vloni oslavil pětašedesátiny, se proslavil především svými teoriemi a knižním bestsellerem Stručná historie času. K dosažení neuvěřitelných výsledků v astrofyzice a teoretické fyzice mu nezabránila ani jeho nemoc. Více se o něm dočtete v článku zde nebo na stránkách Wikipedie.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) oslavuje letos 50 let své existence a při této příležitosti připravil sérii přednášek. V pondělí 21. dubna od 21:00 bude na půdě George Washington University přednášet Stephen Hawking. Téma přednášky je: „Why we should go into space“ (Proč bychom se měli vydat do vesmíru).

Přednášku vysílají všechny tři kanály NASA TV v přímém přenosu a vy si ji můžete naladit na naších stránkách na adrese: www.astro.cz/nasatv/.

Zdroj: NASA




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »