Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Stephen Hawking živě na internetu
Petr Kubala Vytisknout článek

Stephen Hawking živě na internetu

S_Hawking.jpg
Jméno jednoho z nejslavnějších teoretických fyziků Stephena Hawkinga zná snad každý. Byli jste ale někdy na jeho přednášce? Drtivá většina čtenářů zřejmě nikoliv. V pondělí 21. dubna večer budete mít šanci to napravit, i když pouze prostřednictvím internetu.

Britský vědec Stephen Hawking, který vloni oslavil pětašedesátiny, se proslavil především svými teoriemi a knižním bestsellerem Stručná historie času. K dosažení neuvěřitelných výsledků v astrofyzice a teoretické fyzice mu nezabránila ani jeho nemoc. Více se o něm dočtete v článku zde nebo na stránkách Wikipedie.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) oslavuje letos 50 let své existence a při této příležitosti připravil sérii přednášek. V pondělí 21. dubna od 21:00 bude na půdě George Washington University přednášet Stephen Hawking. Téma přednášky je: „Why we should go into space“ (Proč bychom se měli vydat do vesmíru).

Přednášku vysílají všechny tři kanály NASA TV v přímém přenosu a vy si ji můžete naladit na naších stránkách na adrese: www.astro.cz/nasatv/.

Zdroj: NASA




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »