Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Den na Saturnu je kratší o 5 min

Den na Saturnu je kratší o 5 min

Saturn. Autor: NASA
Saturn.
Autor: NASA
Číselné údaje z vesmíru - rozměry, vzdálenosti, hmotnosti, jsou často nepředstavitelně veliké a nikdo se nediví, že je astronomové nedokáží přesně určit. Někdy je ale problém určit i zdánlivě jednoduchý údaj. Jako například, jak dlouho trvá den na Saturnu?

Nejnovější výsledek amerických vědců uveřejněný v časopise Nature říká, že Saturn se otočí jednou za 10 hodin 34 minut a 13 sekund. To je asi o 5 minut méně, než uváděly předchozí studie založené na sledování magnetického pole planety. Možná si říkáte, že změření délky dne musí být jednoduché, stačí najít nějakou skvrnu na Saturnu a sledovat v dalekohledu, kdy se vrátí na stejné místo kotoučku planety.

Tak takhle by to šlo jedině v případě, že by Saturn byla malá kamenná planeta s pevným povrchem. Jenomže Saturn je obří plynná planeta, na které žádný pevný bod nevidíme a na které vanou větry rychlostí až 1800 km/h, které všechny skvrny unášejí pryč a navíc každou jinak rychle.

Teď se ale vědcům z Oxfordu a Lousieville podařilo spojit data z měření pohybu oblaků čpavku na Saturnu s infračervenými daty sondy Casiini, která nahlédla do větší hloubky atmosféry. Vědci vytvořili 3D model Saturnovy atmosféry a rychlost rotace je jedním z jeho výsledků.

Nemůžeme se tedy divit, že planeta je díky své rychlé rotaci mírně zploštělá. Na to, že je 9krát větší než Země, otáčí se více než 2x rychleji než Země.

Zdroj:
Oxford University




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdokupa

NGC 884

Další informace »