Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometární odborníci se sjeli do Prahy

Kometární odborníci se sjeli do Prahy

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně
Autor: Martin Mašek

Ve dnech 10 - 12. června proběhne v Praze na Štefánikově hvězdárně odborný mezinárodní seminář Europlanet Pro-Am Comet Community (Hybrid) Workshop, kde se setkají odborníci i amatérští astronomové zabývající se výzkumem a pozorováním komet. Akci pořádají společnost Europlanet, British Astronomical Association, Společnost pro meziplanetární hmotu a Planetum Praha.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 288 z 9. 6. 2022

V předvečer prvního dne, tedy 9. června proběla veřejná přednáška Dr. Colina Snodgrasse o kometárních kosmických misích. Dr. Snodgrass z University of Edinbourgh se na misi ESA Rosetta a řadě dalších misí tohoto zaměření přímo podílel. Je také ve vedení týmu, který připravuje budoucího "lovce komet" - další odvážnou misi ESA, Comet Interceptor, která si na "čerstvé" komety počíhá v bodě L2 soustavy Země-Slunce. Jakmile bude vhodná kometa objevena, vydá se na blízký průlet kolem ní.

Kometární workshop v Praze Autor: Martin Mašek
Kometární workshop v Praze
Autor: Martin Mašek
Po skončení přednášky následuje zahajovací neformální welcome drink, na kterém se budete moci s doktorem Snodgrassem a dalšími účastníky workshopu setkat. Novináři s novinářským průkazem se nemusí registrovat. Akci sponzoruje British astronomical Association, kometární sekce.

Odkaz stránky Workshopu, zde najdete zveřejněný program Workshopu, který bude probíhat v průběhu 10. až 12. června 2022.
 

Tiskové prohlášení ke stažení: doc, pdf.
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: SMPH, Workshop, Kometa 


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »