Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometární odborníci se sjeli do Prahy

Kometární odborníci se sjeli do Prahy

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně
Autor: Martin Mašek

Ve dnech 10 - 12. června proběhne v Praze na Štefánikově hvězdárně odborný mezinárodní seminář Europlanet Pro-Am Comet Community (Hybrid) Workshop, kde se setkají odborníci i amatérští astronomové zabývající se výzkumem a pozorováním komet. Akci pořádají společnost Europlanet, British Astronomical Association, Společnost pro meziplanetární hmotu a Planetum Praha.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 288 z 9. 6. 2022

V předvečer prvního dne, tedy 9. června proběla veřejná přednáška Dr. Colina Snodgrasse o kometárních kosmických misích. Dr. Snodgrass z University of Edinbourgh se na misi ESA Rosetta a řadě dalších misí tohoto zaměření přímo podílel. Je také ve vedení týmu, který připravuje budoucího "lovce komet" - další odvážnou misi ESA, Comet Interceptor, která si na "čerstvé" komety počíhá v bodě L2 soustavy Země-Slunce. Jakmile bude vhodná kometa objevena, vydá se na blízký průlet kolem ní.

Kometární workshop v Praze Autor: Martin Mašek
Kometární workshop v Praze
Autor: Martin Mašek
Po skončení přednášky následuje zahajovací neformální welcome drink, na kterém se budete moci s doktorem Snodgrassem a dalšími účastníky workshopu setkat. Novináři s novinářským průkazem se nemusí registrovat. Akci sponzoruje British astronomical Association, kometární sekce.

Odkaz stránky Workshopu, zde najdete zveřejněný program Workshopu, který bude probíhat v průběhu 10. až 12. června 2022.
 

Tiskové prohlášení ke stažení: doc, pdf.
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: SMPH, Workshop, Kometa 


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »