Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové objekty v Saturnových prstencích

Nové objekty v Saturnových prstencích

Rodina Saturnových měsíců a prstenců se po podrobném zpracování fotografického materiálu dále rozrůstá.

pia06115.jpg
U vnějšího prstence F, byl na snímcích sondy Cassini, nalezen nový malý objekt, dočasně označený jako S/2004 S3. Obíhá planetu ve vzdálenosti 141.000 km. Jeho snímky byly pořízeny již 21. června 2004. Jedná se o sekvenci 18 obrázků úzko úhlové kamery pořízených za dvě a čtvrt hodiny v intervalu osmi minut. Zatím není známa povaha tohoto objektu, zda se jedná jen o shluk materiálu nebo o regulérní malý měsíc. Velikost je odhadována mezi čtyřmi a pěti kilometry průměru.

Prohlédněte si celý animovaný GIF. Na snímcích jsou vidět i ostatní měsíce, na prvním snímku se jedná o měsíc Atlas (asi 20 km v průměru), později se na dvou snímcích objeví měsíc Janus (181 km v průměru). Rozlišení snímků je 40 km na pixel.

pia06113.jpg
Při prohlídce mezer mezi prstenci byl v oběžné dráze Saturnova měsíce Atlas nalezen nový prstenec, označený prozatím jako S/2004 1R. Na obrázku je pozorovatelný mezi Saturnovými prstenci A a F. Mezera mezi prstenci A a F je široká asi 3.500 kilometrů. Nový prstenec se nachází blíže prstenci A a je poměrně málo jasný. V dolní části obrázku je blízko prstence F vidět měsíc Prométeus (102 km v průměru).

Na zvětšeném snímku je nový prstenec zvýrazněn červenou linkou.

Také tento obrázek byl pořízen již dříve, 1.července 2004, hned po navedení sondy na oběžnou dráhu okolo Saturnu. Maximální rozlišení tohoto snímku je 7 kilometru na pixel.

Zdroj : SaturnToday
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »