Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové objekty v Saturnových prstencích

Nové objekty v Saturnových prstencích

Rodina Saturnových měsíců a prstenců se po podrobném zpracování fotografického materiálu dále rozrůstá.

pia06115.jpg
U vnějšího prstence F, byl na snímcích sondy Cassini, nalezen nový malý objekt, dočasně označený jako S/2004 S3. Obíhá planetu ve vzdálenosti 141.000 km. Jeho snímky byly pořízeny již 21. června 2004. Jedná se o sekvenci 18 obrázků úzko úhlové kamery pořízených za dvě a čtvrt hodiny v intervalu osmi minut. Zatím není známa povaha tohoto objektu, zda se jedná jen o shluk materiálu nebo o regulérní malý měsíc. Velikost je odhadována mezi čtyřmi a pěti kilometry průměru.

Prohlédněte si celý animovaný GIF. Na snímcích jsou vidět i ostatní měsíce, na prvním snímku se jedná o měsíc Atlas (asi 20 km v průměru), později se na dvou snímcích objeví měsíc Janus (181 km v průměru). Rozlišení snímků je 40 km na pixel.

pia06113.jpg
Při prohlídce mezer mezi prstenci byl v oběžné dráze Saturnova měsíce Atlas nalezen nový prstenec, označený prozatím jako S/2004 1R. Na obrázku je pozorovatelný mezi Saturnovými prstenci A a F. Mezera mezi prstenci A a F je široká asi 3.500 kilometrů. Nový prstenec se nachází blíže prstenci A a je poměrně málo jasný. V dolní části obrázku je blízko prstence F vidět měsíc Prométeus (102 km v průměru).

Na zvětšeném snímku je nový prstenec zvýrazněn červenou linkou.

Také tento obrázek byl pořízen již dříve, 1.července 2004, hned po navedení sondy na oběžnou dráhu okolo Saturnu. Maximální rozlišení tohoto snímku je 7 kilometru na pixel.

Zdroj : SaturnToday
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »