Nové pohledy na Solis Planum
Snímky, které byly podkladem tohoto pohledu na Mars, byly pořízeny během 431 oběhu sondy okolo Marsu a to již v květnu 2004. Rozlišení snímků je přibližně 48 metrů na pixel. Poklepáním na snímky získáte obraz ve vysokém rozlišení.
Zobrazený region se nalézá jižně od Solis Planum na souřadnicích 271° východní délky a 33°°jižní šířky. Sever se na snímku nalézá vlevo.
Na jihu (vpravo na snímku) jsou pozorovatelné tektonické propadliny táhnoucí se ve třech převažujících směrech (k severozápadu, severovýchodu a východoseverovýchodu). Tyto zlomy jsou zjevně třemi různými fázemi vývoje povrchu. Některé z nich jsou až pět kilometrů široké a mohou být pozůstatkem pohybů kůry Marsu.
Na severním konci vyvýšené oblasti, se nachází téměř kruhová náhorní plošina o průměru skoro 15 kilometrů. Může jít o starý kráter vzniklý dopadem meteoritu, který se kdysi naplnil usazeninami. Ty se později ukázaly být méně erodovatelné než okolní hornina a z bývalého kráteru časem zůstala jen jeho výplň. Kráter se tedy jakoby obrátil naruby.
Perspektivní barevný obraz byl vypočítán na základě svislého pohledu, barvonosných kanálů a digitálního modelu terénu získaného ze stereo kanálů ve snímcích.
Zdroj: ESA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod