Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové pohledy na Solis Planum

Nové pohledy na Solis Planum

3channels_HIII.jpg
Další pohledy na úchvatnou marťanskou krajinu přináší tento obraz, pořízený stereo kamerou s vysokými rozlišením (HRSC) umístěnou na palubě sondy Mars Express. Ukazuje část velmi silně erodovaného kráteru, vzniklého kdysi dopadem meteoritu do oblasti Solis Planum, v regionu Thaumasia.

Snímky, které byly podkladem tohoto pohledu na Mars, byly pořízeny během 431 oběhu sondy okolo Marsu a to již v květnu 2004. Rozlišení snímků je přibližně 48 metrů na pixel. Poklepáním na snímky získáte obraz ve vysokém rozlišení.

Zobrazený region se nalézá jižně od Solis Planum na souřadnicích 271° východní délky a 33°°jižní šířky. Sever se na snímku nalézá vlevo.

perspective_view_Hi.jpg
Velký erodovaný kráter vzniklý dopadem meteoritu, který je vidět v dolních partiích snímku, má průměr asi 53 kilometrů. Jeho zachovalý severovýchodní kráterový lem je asi 800 metrů vysoký. Modro bílý odstín snímku nad ním (levý horní roh snímku) zřejmě znamená, že tento prostor byl z větší části pokryt mlhou nebo mraky ležícími nízko nad povrchem.

Na jihu (vpravo na snímku) jsou pozorovatelné tektonické propadliny táhnoucí se ve třech převažujících směrech (k severozápadu, severovýchodu a východoseverovýchodu). Tyto zlomy jsou zjevně třemi různými fázemi vývoje povrchu. Některé z nich jsou až pět kilometrů široké a mohou být pozůstatkem pohybů kůry Marsu.

Na severním konci vyvýšené oblasti, se nachází téměř kruhová náhorní plošina o průměru skoro 15 kilometrů. Může jít o starý kráter vzniklý dopadem meteoritu, který se kdysi naplnil usazeninami. Ty se později ukázaly být méně erodovatelné než okolní hornina a z bývalého kráteru časem zůstala jen jeho výplň. Kráter se tedy jakoby obrátil naruby.

Perspektivní barevný obraz byl vypočítán na základě svislého pohledu, barvonosných kanálů a digitálního modelu terénu získaného ze stereo kanálů ve snímcích.

Zdroj: ESA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »