Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Pluto nepřestává překvapovat

Pluto nepřestává překvapovat

Fascinující pohled na pohoří a atmosféru Pluta
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI

Vždy, když už si říkáme, jak úžasné obrázky nám sonda New Horizons poslala od Pluta, překvapí nás nový obrázek. NASA naštěstí zvolila politiku týdenních aktualizací a tak tu máme novou várku obrázků, z nichž ten úvodní je zase zřejmě ten nejúžasnější, jaký jsme mohli dosud spatřit.

Podobně jako minule, doporučujeme si zobrazit úvodní obrázek v plném rozlišení. Jedná se o detail níže uvedeného panoramatu. Jeho plné rozlišení získáte přes pravý klik - otevřít v novém panelu.

Pluto pohled na ubývající srpek a atmosféru Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
Pluto pohled na ubývající srpek a atmosféru
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI

Díky obrázkům, jako je tento si můžeme lépe udělat představu o tom, jak vypadají vrstvy Plutonovy atmosféry v kontrastu k divukrásným útvarům na povrchu. Terénu, kde se střídají pohoří a hladké pláně, kde nechybí brázdy a praskliny, ale kde prakticky chybí krátery, což je mimořádně zvláštní mladý povrch. Tyto detaily jsou dobře viditelné také díky způsobu nasvícení, kdy terén poblíž rozhraní dne a noci má velkou plastičnost. 

Krajina Pluta při západu Slunce Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
Krajina Pluta při západu Slunce
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI

Různé nasvícení může způsobit, že jedna oblast na povrchu vypadá dvakrát zcela jinak. Níže vidíme oblast na okraji tzv. Sputnik Planum, kde led, tvořený pravděpodobně dusíkem, stéká z míst, kde je nahromaděn, do níže položených oblastí. Připomíná to ledovcový kar a údolí, jak ho známe z pozemských horských oblastí.

Ledovce z (pravděpodobně) zmrzlého dusíku tečou do údolních oblastí Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
Ledovce z (pravděpodobně) zmrzlého dusíku tečou do údolních oblastí
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI

Tekoucí ledovec (zřejmě z dusíku) v šikmém osvětlení Autor: NASA/JHUAPL/SWRI
Tekoucí ledovec (zřejmě z dusíku) v šikmém osvětlení
Autor: NASA/JHUAPL/SWRI

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] NASA, vědecké snímky New Horizons



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: NASA, New horizons, Pluto


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »