Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Sonda Parker Solar Probe dokončila 16. průlet v blízkosti Slunce

Sonda Parker Solar Probe dokončila 16. průlet v blízkosti Slunce

Parker Solar Probe
Autor: NASA

27. června 2023 dosáhla sonda americké NASA Parker Solar Probe dalšího milníku. Dokončila 16. blízké přiblížení ke slunečnímu povrchu. Tentokrát byla nejblíže 22. června na vzdálenost asi 8,5 milionů kilometrů. V době maximálního přiblížení byla tedy nad povrchem Slunce ve vzdálenosti jen asi šesti průměrů naší hvězdy a letěla rychlostí 163 km/s! Těmito pekelnými podmínkami však prolétla bezpečně, neboť ji chrání tepelný štít a po průletu se tedy ozvala a pracuje normálně.

V následujícím období se bude přibližovat k Venuši, kolem které proletí 21. srpna 2023. Tým z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) řídící sondu tedy provedl 7. června drobnou korekci dráhy s ohledem na toto přiblížení k Venuši, což byl poslední takový korekční manévr od března 2022. Půjde o šesté z celkem sedmi přiblížení k této planetě v průběhu primární části mise. Díky těsnému průletu kolem Venuše se dráha sondy ještě více „utáhne“ a dojde k ještě těsnějšímu průletu kolem Slunce v budoucnu (až na vzdálenost 7,2 milionů kilometrů). Máme štěstí, že tyto průlety nastávají zrovna v době narůstající sluneční aktivity.

Kromě Parkerovy sondy studuje nyní Slunce zblízka také evropská mise Solar Orbiter. Jejím cílem je především pořizovat dosud nejdetailnější snímky Slunce (díky většímu přiblížení než kterákoliv ze stávajících observatoří ve vesmíru – až na 42 milionů km). Dále provádí studium slunečního větru a především polárních oblastí, na které se v budoucnu zaměří, protože její dráha bude vůči Slunci skloněná více než kdykoliv předtím u jakékoliv sondy, která byla schopna snímkovat Slunce (až 33° nad rovinou ekliptiky). V historii létala nad polárními oblastmi Slunce jen sonda Ulysses. Ta jej ale nesnímkovala, měřila pouze vlastnosti plazmatu.

Solar Orbiter Autor: ESA
Solar Orbiter
Autor: ESAPřevzato: Kosmonautix.czO autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Solar Orbiter, Parker Solar Probe


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »