Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Spirit objevuje Kolumbijské kopce

Spirit objevuje Kolumbijské kopce

Po dlouhé cestě přes Gusevův kráter, terénní vozidlo Spirit přijelo koncem minulého měsíce na úpatí Kolumbijských kopců. Vědci věří, že tyto kopce jsou starší než rovina, která je obklopuje. Steve Squyres, vedoucí této mise, poskytl pro Astrobiology Magazine, exkluzivní rozhovor, ze kterého vybíráme pasáž o hledání cesty vzhůru na Kolumbijské kopce.

"Nemáme žádnou představu jak se tyto kopce vytvořily. Tyto jsou neuvěřitelně staré. Mohou mít jednoduchou geologii, ovšem může to být také právě naopak. Mohou být velmi komplexním útvarem. Problém je, že jsou pro nás velmi velké a nelze je celé prozkoumat.

Jsou příkré a mají nebezpečné svahy, jsou prostě obrovské pro vozidlo rozměrů jako je to naše. Nemáme s čím srovnávat. Není žádný manuál, který by říkal, že můžete jet tam a tam a pak udělat to a to. A tak se zatím chystáme jen se dívat do kopce a rozhlížet se kolem, abychom našli zajímavá místa, jako jsou například výchozy geologických vrstev a teprve pak se na ně zajet podívat.

Teď nás ale trápí jiná věc, kterou musíme mít neustále na paměti. Touto věcí je, že elektrické napájení vozidla je opravdu, ale opravdu na hraně funkčnosti. Na slunečních článcích je hodně prachu a navíc jsme pěkně daleko na jihu, když Slunce nám každý den utíká dál a dál k severu. Tím výkon článků dále klesá.

Steve Squyres
Na stavu elektrického napájení pak závisí, kudy se do kopců vydáme. Jestli vyrazíme k severu, bude to s napájením o hodně lepší. Jestli ale pojedeme k jihu, může to být o hodně horší. Také máme na výběr jak vyjet do kopce. Přímá cesta, to je 50 metrů vzhůru, bez starostí, žádný problém, ale kopec má svah směrem na jih.

Alternativně, máme možnost nepřímé cesty. Je 3x delší, ale kopec má svah obrácený k severu po celou dobu cesty. Možná, že bychom na tom, touto cestou byli lépe, protože to článkům přidá více slunečního svitu a tím i energie.

Tak vyřešení problému, jak se pustit do nějakého druhu útoku na kopce není jednoznačné. Nejlepší cesta jak jít na věc nemusí být zřejmá na první pohled.

Šplhal jsem do kopců a často jsem hledal vhodnou cestu. Mnoho těchto aspektů je mě důvěrně známých. Chceme najít svah, který není nad naše schopnosti. Ale nikdy před tím jsem si při tom nemusel dělat starosti s nakloněním slunečních článků směrem ke Slunci. Je to opravdu zajímavé cvičení."

Zdroj: Astrobiology Magazine
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »