Deset roků od vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy

Autor: František Gajdoš
V sobotu 4. března 2023 to bude 10 roků od založení Beskydské oblasti tmavé oblohy. Ta vznikla jako druhá v České republice a je přeshraniční česko – slovenská. Rozkládá se v přírodním prostředí Beskyd na české straně a Kysuc na slovenské straně.
Tisková zpráva ze dne 2. března 2023
K tomuto výročí zaslal videozdravici náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík. Videozdravici zaslala také patronka Beskydské oblasti tmavé oblohy Alena Zárybnická.
Na tiskové konferenci 2. března 2023 v chatě Švarná Hanka na Gruni za zakládající české instituce vystoupili:
- Mgr. František Jaskula – ředitel Správy CHKO Beskydy, Agentura ochrany přírody a krajiny
- Ing. Václav Langer – Lesy České republiky, Oblastní ředitelství severní Morava
- prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. – předseda České astronomické společnosti
Za zakládající slovenské instituce vystoupili:
- doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD. – předseda Slovenské astronomické společnosti při SAV
- zástupci Správy CHKO Kysuce
Vznik Beskydské oblasti tmavé oblohy
První představení záměru proběhlo 14. května 2012. Slavnostní vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy pak proběhlo 4. března 2013 v chatě Švarná Hanka na Gruni, při příležitosti 40. výročí CHKO Beskydy.
Zakládajícími institucemi jsou
- Česká astronomická společnost
- Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
- Správa CHKO Beskydy
- Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Kysuce
- Lesy České republiky.
Zakládací listinou je memorandum podepsané zástupci zakládajících organizací (najdete ho na konci této tiskové zprávy). Z tohoto hlediska nemá oblast žádnou právní závaznost ani vymahatelnost. Ke všem krokům směřujícím k ochraně nočního prostředí přistupují všechny strany a dotčené obce dobrovolně.
Geografie oblasti
Autor: BOTO.
Beskydská oblast tmavé oblohy si při svém vzniku dala do vínku upozornit na to, že tma začíná být ohroženým druhem a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat. A to se rozhodně povedlo.
Předchůdci Beskydské oblasti tmavé oblohy
Beskydská oblast tmavé oblohy vznikla po vzoru Jizerské oblasti tmavé oblohy, první takové oblasti u nás (2009). V roce 2010 byl vyhlášen Park tmavej oblohy Poloniny (Slovensko) a v roce 2013 pak Beskydská oblast tmavé oblohy jako česko - slovenská oblast. Ve stejném roce byl vyhlášen Park hvězdného nebe Bieszczady (Polsko), v roce 2014 Manětínská oblast tmavé oblohy (Česká republika), v roce 2015 Park tmavej oblohy Velká Fatra (Slovensko) a v roce 2016 Východokarpatský tripark tmavé oblohy (Polsko, Ukrajina, Slovensko).
Česká republika je dnes v ochraně nočního životního prostředí na čelním místě v Evropě, zejména díky českému předsednictví EU a vnesenému tématu světelného znečištění do Evropy – viz Brněnská výzva https://svetelneznecisteni.cz/brnenska-vyzva-na-snizeni-svetelneho-znecisteni/.
Oblastí nebo parků tmavé oblohy ve světě stále přibývá, dnes jich je přes 80. V České republice se uvažuje ještě o vyhlášení oblasti tmavé oblohy na území Národního parku Podyjí, s potenciálem přeshraničního vymezení s Rakouskem.
Světelné znečištění
Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku a životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko a je tudíž problémem i pro všechny, kteří žijí v širokém okolí zdroje.
Dopady světelného znečištění
- ekonomie – nesprávné a neefektivní používání umělého světla způsobuje ztráty související s plýtváním vyrobené elektrické energie, odhaduje se (měřením z družicových snímků), že v ČR se ročně vysvítí světlo do zbytečných směrů za 2 miliardy korun
- bezpečnost – špatně navržené pouliční osvětlení a osvětlení okolních staveb může účastníky silničního provozu nebezpečně oslňovat, větší bezpečnost neznamená více svítit, ale svítit účelně
- astronomie – světelné znečištění uměle zjasňuje noční oblohu a ztěžuje, někdy přímo znemožňuje astronomům pozorování slabších objektů
- kultura a estetika – uměle osvětlené nebe ochuzuje krajinu o významnou složku tmavé hvězdné oblohy, která odedávna inspirovala a utvářela člověka
- zdraví – přemíra umělého světla v noci může vést u člověka k řadě vážných potíží a nemocí
- životní prostředí – nedostatek tmy v noci narušuje přirozené střídání světla a tmy, což má nepříznivý vliv na floru i faunu
Deklarace práv UNESCO pro budoucí generace (1994)
„Budoucí generace mají právo na nezničenou a neznečištěnou Zemi, včetně práva na čistou oblohu“.
Rezoluce Mezinárodní astronomické unie (2009)
Mezinárodní astronomická unie na svém 27. valném shromáždění v Rio De Janeiro přijala Rezoluci B5 na ochranu noční oblohy a právo na pohled na hvězdné nebe vyzývající světovou veřejnost k činům omezujícím rostoucí světelné znečištění na planetě.
Řešení světelného znečištění v České republice
Autor: Martin Mašek, Fabio Falchi
Místopředseda České astronomické společnosti a předseda Odborné skupiny pro řešení světelného znečištění, který byl i u vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy a je také členem meziresortní pracovní skupiny, k tomu dodává: "Máme světelné znečištění opravdu vnímat jako problém? Přece si musíme svítit. Musíme? I v hluboké noci, kdy po vsi nikdo neprojde, ve městě je to pak pár lidí a projede jen pár aut? Neměli bychom veřejný zájem bezpečnosti lidí zvečera (a ráno) vyměnit v průběhu noci za veřejný zájem ochrany nočního životního prostředí? Svítit k přírodě a k našemu zdraví ohleduplně přitom umíme. Tak to udělejme. Hned! Protože při každém prodlení vznikají další instalace venkovního osvětlování s nevhodnými parametry, které díky jejich životnosti budou přírodu poškozovat dalších 25 roků. Technologie k řešení máme, cesta je otevřená."
Doprovodná interdisciplinární konference
V sobotu 4. března 2023, tedy na den přesně od vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy, se v ostravském planetáriu uskuteční celodenní konference Proměny noci, která je otevřená veřejnosti. Více https://svetelneznecisteni.cz/vzdelavani/konference-promeny-noci/.
Kontakty pro bližší informace:
ČR
Pavel Suchan, Česká astronomická společnost, předseda Odborné skupiny pro řešení světelného znečištění, suchan@astro.cz, 737 322 815
Jan Kondziolka, Česká astronomická společnost, Beskydská oblast tmavé oblohy, kondziolkajan@seznam.cz, 777 814 074
SR
Pavol Rapavý, člen vedení Sekce ochrany před světelným znečištěním Slovenské astronomické společnosti při SAV a Slovenského svazu astronomů, pavol.rapavy@gmail.com
Rudolf Gális, Slovenská astronomická společnost při SAV, předseda, rudolf.galis@upjs.sk
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Beskydská oblast tmavé oblohy
[2] O světelném znečištění
[3] Astronomický ústav AV ČR
[4] Mezinárodní společnost pro temnou oblohu (International Dark-Sky Association)