Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hodina Země 24. 3. 2018

Hodina Země 24. 3. 2018

Hodina Země 2018

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy na hodinu zhasla světla na slavné budově australské opery. Do kampaně se tehdy zapojily více než 2 miliony lidí. Dnes jde o celosvětovou akci. V roce 2018 se akce uskuteční 24. března od 20:30 do 21:30 hodin. Astronomové v České republice plánují různé akce s cílem upozornit především na zbytečné a nevhodné svícení.  

Jak vnímáme akci Hodina Země my, astronomové, si můžete prohlédnout na naší videoupoutávce.

V širším kontextu nám jde o ochranu přírody, která trpí nejen nadměrným svícením. Ostatně tak tuto akci vnímá hlavní organizátor v ČR, institut Veronica. Astronomové se zapojují i konkrétními akcemi na podporu Hodiny Země. Vybrané akce anoncujeme na samostatné stránce

Porovnání oblohy na tmavých lokalitách Slovenska s městskou oblohou v Žilině Autor: Miroslav Znášik
Porovnání oblohy na tmavých lokalitách Slovenska s městskou oblohou v Žilině
Autor: Miroslav Znášik
Na problematiku světelného smogu se snažíme poukazovat dlouhodobě. V rámci meziresortní skupiny pro světelné znečištění se nám společně s odborníky přes světelnou techniku, vědci a lékaři podařilo vytvořit základní příručku pro osvětlování, věnovanou starostům obcí i širšímu publiku, které o to jeví zájem. Více též na svetelneznecisteni.cz.

K tématu světelného znečištění se vyjadřuje také Petr Horálek v článku pro iDNES. Náš známý astrofotograf tak činí především svými unikátními snímky z nejtmavších lokalit světa i zajímavých míst ve střední Evropě. 

 




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Světelné znečištění, Hodina Země


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »