Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Světelné znečištění: nezdůrazňovat pouze jeden aspekt – úsporu energie

Světelné znečištění: nezdůrazňovat pouze jeden aspekt – úsporu energie

Nově instalované bílé LED lampy mohou být nepříjemným zdrojem světelného znečištění.

Evropská unie nedávno přijala novou směrnici týkající se tzv. greenwashingu. Tomuto tématu se u nás věnuje iniciativa No Greenwashing. Zeptali jsme se, zda je možné směrnici uplatnit i na příklady týkající se světelného znečištění.

Často totiž vídáme příklady, kdy je vyměněno osvětlení za moderní LED svítidla a sdělením veřejnosti je – ušetřili jsme např. 30 % či 50 % spotřeby elektrické energie oproti původní soustavě. Bohužel s tím, jak je světlo s úspornější technologií „levnější“, umožňuje to svítit silněji, na více místech, nebo dojde k výměně za v noci nepřirozené a škodlivé bílé světlo. Tato praxe má pak negativní dopady na přírodu, zdraví lidí a i přes deklarovanou úsporu energie může dojít ke zvyšování míry světelného znečištění. Problematické z hlediska nové směrnice – a proto jsme také položili ten dotaz – je to, že nová směrnice se má týkat tvrzení firem. Tato „zelená tvrzení“ o úsporách však častěji pronášejí zástupci místních samospráv a veřejných institucí, referující o rekonstrukci např. veřejného osvětlení.

Ukázka nově zrekonstruovaného veřejného osvětlení v obci Oldřichov v Hájích (obec leží uvnitř CHKO Jizerské hory). Opět velice nepovedený příklad rekonstrukce, osvětlení svítí intenzivním bílým světlem do oken domů i daleko od vozovky. Autor: Odborná skupina pro tmavé nebe
Ukázka nově zrekonstruovaného veřejného osvětlení v obci Oldřichov v Hájích (obec leží uvnitř CHKO Jizerské hory). Opět velice nepovedený příklad rekonstrukce, osvětlení svítí intenzivním bílým světlem do oken domů i daleko od vozovky.
Autor: Odborná skupina pro tmavé nebe
Za iniciativu No Greenwashing nám odpověděla paní Lenka Mynářová: „Podle našeho názoru se jedná o možné porušení směrnic, které regulují oblast greenwashingu. Ty definují nutnost nezdůrazňovat pouze jeden aspekt úsporu energie – a zamlčovat další negativní dopady řešení. EU chce chránit spotřebitele a zdůrazňuje nutnost poskytování komplexních informací o všech dopadech. Tedy je nutné komunikovat nejen úsporu energie, ale i prokazatelné negativní dopady, jako je světelné znečištění.

Směrnice o nekalých obchodních praktikách, která už je v platnosti, se vztahuje opravdu primárně na firmy. Směrnice, které jsou v přípravě a ve finálních fázích projednávání, už jsou šířeji zaměřeny – nejen na firmy. Jedná se Green Claims Directive a Directive Empowering Consumer for Green Transition.“

LED osvětlení na parkovištích před supermarkety svítí zbytečně vysokou intenzitou celou noc i dávno po skončení zavírací doby.
LED osvětlení na parkovištích před supermarkety svítí zbytečně vysokou intenzitou celou noc i dávno po skončení zavírací doby.
Česká astronomická společnost vnímá úspory elektrické energie, dosažené výměnou za nové LED osvětlení, jako velice důležité. Apelujeme však, aby ruku v ruce byly vnímány a posuzovány i další důležité parametry mající vliv jak na vnímanou světelnou pohodu, tak i účinky zasahující živou přírodu a noční nebe. V souladu s vyjádřením Lenky Mynářové vnímáme, že se z pojmu „LED“ stalo samospásné řešení, jehož výsledek může být přinejmenším kontroverzní, v mnoha případech ale především škodící přírodě i zdraví člověka.



Převzato: Světelné znečištění



O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Světelné znečištění


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »