Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Světelné znečištění: nezdůrazňovat pouze jeden aspekt – úsporu energie

Světelné znečištění: nezdůrazňovat pouze jeden aspekt – úsporu energie

Nově instalované bílé LED lampy mohou být nepříjemným zdrojem světelného znečištění.

Evropská unie nedávno přijala novou směrnici týkající se tzv. greenwashingu. Tomuto tématu se u nás věnuje iniciativa No Greenwashing. Zeptali jsme se, zda je možné směrnici uplatnit i na příklady týkající se světelného znečištění.

Často totiž vídáme příklady, kdy je vyměněno osvětlení za moderní LED svítidla a sdělením veřejnosti je – ušetřili jsme např. 30 % či 50 % spotřeby elektrické energie oproti původní soustavě. Bohužel s tím, jak je světlo s úspornější technologií „levnější“, umožňuje to svítit silněji, na více místech, nebo dojde k výměně za v noci nepřirozené a škodlivé bílé světlo. Tato praxe má pak negativní dopady na přírodu, zdraví lidí a i přes deklarovanou úsporu energie může dojít ke zvyšování míry světelného znečištění. Problematické z hlediska nové směrnice – a proto jsme také položili ten dotaz – je to, že nová směrnice se má týkat tvrzení firem. Tato „zelená tvrzení“ o úsporách však častěji pronášejí zástupci místních samospráv a veřejných institucí, referující o rekonstrukci např. veřejného osvětlení.

Ukázka nově zrekonstruovaného veřejného osvětlení v obci Oldřichov v Hájích (obec leží uvnitř CHKO Jizerské hory). Opět velice nepovedený příklad rekonstrukce, osvětlení svítí intenzivním bílým světlem do oken domů i daleko od vozovky. Autor: Odborná skupina pro tmavé nebe
Ukázka nově zrekonstruovaného veřejného osvětlení v obci Oldřichov v Hájích (obec leží uvnitř CHKO Jizerské hory). Opět velice nepovedený příklad rekonstrukce, osvětlení svítí intenzivním bílým světlem do oken domů i daleko od vozovky.
Autor: Odborná skupina pro tmavé nebe
Za iniciativu No Greenwashing nám odpověděla paní Lenka Mynářová: „Podle našeho názoru se jedná o možné porušení směrnic, které regulují oblast greenwashingu. Ty definují nutnost nezdůrazňovat pouze jeden aspekt úsporu energie – a zamlčovat další negativní dopady řešení. EU chce chránit spotřebitele a zdůrazňuje nutnost poskytování komplexních informací o všech dopadech. Tedy je nutné komunikovat nejen úsporu energie, ale i prokazatelné negativní dopady, jako je světelné znečištění.

Směrnice o nekalých obchodních praktikách, která už je v platnosti, se vztahuje opravdu primárně na firmy. Směrnice, které jsou v přípravě a ve finálních fázích projednávání, už jsou šířeji zaměřeny – nejen na firmy. Jedná se Green Claims Directive a Directive Empowering Consumer for Green Transition.“

LED osvětlení na parkovištích před supermarkety svítí zbytečně vysokou intenzitou celou noc i dávno po skončení zavírací doby.
LED osvětlení na parkovištích před supermarkety svítí zbytečně vysokou intenzitou celou noc i dávno po skončení zavírací doby.
Česká astronomická společnost vnímá úspory elektrické energie, dosažené výměnou za nové LED osvětlení, jako velice důležité. Apelujeme však, aby ruku v ruce byly vnímány a posuzovány i další důležité parametry mající vliv jak na vnímanou světelnou pohodu, tak i účinky zasahující živou přírodu a noční nebe. V souladu s vyjádřením Lenky Mynářové vnímáme, že se z pojmu „LED“ stalo samospásné řešení, jehož výsledek může být přinejmenším kontroverzní, v mnoha případech ale především škodící přírodě i zdraví člověka.Převzato: Světelné znečištěníO autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Světelné znečištění


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »