15. vesmírný týden 2020
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.
Obloha
Měsíc bude v superúplňku ve středu 8. dubna ve 4:35 SELČ. Přízemí, tedy bodu na jeho eliptické dráze, který je nejblíže Zemi, dosáhne Měsíc 7. dubna ve 22:07 SELČ, proto je tento úplněk tím největším letošního roku, i když i úplňky v březnu a květnu nejsou o mnoho menší.
Planety:
Venuše (−4,6 mag) je vidět večer vysoko na obloze jako „nejjasnější hvězda“ – Večernice. Nejlepší snímky najdete na Astro-fóru. Galerii setkání Venuše s Plejádami jsme založili přímo u nás. Ráno jsou zhruba v pětistupňovém rozestupu planety Mars (0,7 mag), Saturn (0,6 mag) a Jupiter (−2,2 mag).
Aktivita Slunce je velmi nízká, ale na povrchu je už několik dní skupina se skvrnami. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.
Připomínáme, že pokud na obloze spatříte skupinu hvězd sunoucích se pomalu od západu k východu, často v jedné linii v pravidelném rozestupu, jedná se o družice Starlink. Předpovědi jejich přeletu nebo živou polohu na mapě nabízí aplikace Heavens Above nebo stejná webová stránka.
Kosmonautika
V uplynulém týdnu neproběhl žádný kosmický let, ale stále probíhají přípravy na významný start z kosmodromu Bajkonur. Raketa Sojuz 2-1A by měla vynést kosmickou loď Sojuz MS-16. Na palubě bude trojice kosmonautů. Za Rusko to bude dvojice Anatolij Ivanišin, pro něhož to bude už třetí kosmický let, a Ivan Vagner, který letí poprvé. Třetím členem bude americký astronaut Christopher Cassidy.
Zásobovací loď Dragon má odletět od ISS a přistát 7. dubna. Původní termín byl v pondělí 6. 4.
SpaceX také sestavila třetí prototyp chystané lodi Starship, ovšem při kryogenním testu nastaly problémy a zhroutila se spodní nádrž a tím byl prototyp zničen. Ve výstavbě je už čtvrtý kus, uvidíme, jak to s ním bude.
A ještě zajímavá nabídka kosmonautických přednášek: https://www.facebook.com/mobilniplanetarium
Výročí
6. dubna 1965 (55 let) odstartovala první telekomunikační družice na geosynchronní dráhu. Jmenovala se Intelsat 1. V prosinci 1965 zprostředkovala přímý přenos z přistání Gemini 6 a oproti plánovaným 18 měsícům pracovala 4 roky až do ledna 1969. Poté byla ještě krátce aktivní v červenci a srpnu téhož roku, aby pomohla s přenosem během letu Apolla 11.
8. dubna 1980 (40 let) objevil tým astronomů vedený Bradem A. Smithem pomocí pozemských pozorování Saturnův měsíček Telesto. Jedná se o nepravidelné těleso na oběžné dráze měsíce Tethys v jeho Lagrangeově libračním bodě L4. V bodě L5 měsíce Tethys obíhá Calypso.
10. dubna 1880 (140 let) objevil Johann Palisa planetku číslo 216 Kleopatra. Toto těleso je velmi zajímavé svým protáhlým tvarem připomínajícím psí kost. Planetka patří do skupiny kovových planetek a má dva malé měsíčky. Johann Palisa byl slezského původu.
11. dubna 1970 (50 let) odstartovala raketa Saturn V s kosmickou lodí Apollo 13. Osudový let, který je všem dobře známý díky nehodě a šťastnému návratu, má na svém kontě jeden primát, když při obletu Měsíce byli astronauti nejdál, co kdy kosmická loď s lidmi od Země doletěla.
Výhled na příští týden
- konjunkce ranních planet a Měsíce
- Výročí: Transit 1B (první navigační družice)
- Výročí: Peter Apian
- Výročí: Árjabhata, první indická družice
Doporučené odkazy
Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).