Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 21. dubna 2021 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v úterý 20. dubna v 8:59 SELČ. Díky jeho výšce nad obzorem máme ideální podmínky k pozorování detailů na povrchu.

CME, Venuše a Merkur v koronografu SOHO 17. dubna 2021 Autor: SOHO/ESA/NASA
CME, Venuše a Merkur v koronografu SOHO 17. dubna 2021
Autor: SOHO/ESA/NASA
Planety:
Na večerní obloze je vidět nad západem Mars (1,4 mag), nyní na pomezí Býka a Blíženců. Přibližuje se k otevřené hvězdokupě M35. Ranní planety, tedy Saturn (0,7 mag) a Jupiter (−2,2 mag) jsou za svítání jen velmi nízko nad jihovýchodem. Venuše bude pomalu mizet k levému okraji snímku koronografu SOHO. Od zakrytého Slunce se zde od středu doleva pohybuje také slabší Merkur. (Venuše má dlouhé čárky, vznikající přetékáním světla do sousedních pixelů detektoru).

Aktivita Slunce je velmi nízká. Povrch však nebyl zcela beze skvrn. V pátek 16. dubna byly skupiny skvrn u východního i západního okraje a navíc došlo těsně za východním okrajem k silné erupci doprovázené CME (animace výronu hmoty z koróny zde). Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

Kometa C/2020 R4 (ATLAS) je nyní vysoko na ranní obloze. Do středy ještě nebude svým světlem vadit Měsíc před úplňkem. Mapku poloh komety najdete např. na druhé straně Mapy s úkazy na duben 2021.

Kosmonautika

Kabina Sojuzu MS-17 těsně před dosednutím do kazašské stepi 17. dubna 2021 Autor: NASA
Kabina Sojuzu MS-17 těsně před dosednutím do kazašské stepi 17. dubna 2021
Autor: NASA
Sojuz MS-17 úspěšně dosedl v sobotu 17. dubna ráno do stepi v Kazachstánu. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka Sergej Ryžikov, Sergej Kuď-Sverčkov a Kate Rubins(ová).

Nyní již netrpělivě očekáváme další start pilotované lodi Crew Dragon. Raketa Falcon 9 jej má vynést na stanici v rámci mise Crew-2. Zajímavostí je, že kabina byla použita při demonstrační misi DM-2 loni od května do srpna a první stupeň rakety byl použit při misi Crew-1. Jde tak o první znovupoužití komerční kosmické lodi na zčásti znovupoužité raketě. Statický zážeh rakety proběhl úspěšně v sobotu a start je v plánu ve čtvrtek 22. dubna.

Vrtulníček Ingenuity má za sebou úspěšný update software a nic snad nebrání zkušebnímu pondělnímu letu. NASA oznámila, že k pokusu o vzlet má dojít v 9:30 SELČ a přímý přenos NASA TV s informacemi o výsledku testu má být spuštěn ve 12:15 SELČ. Pokud let proběhne, ve 14 hodin našeho času proběhne tisková konference.

Sonda OSIRIS-REx proletěla 7. dubna naposledy poblíž místa odběru vzorků na povrchu planetky Bennu. Máme tedy k dispozici porovnávací snímky před odběrem a po něm. Sonda zůstane v blízkosti planetky do 10. května, kdy se vydá na dvouletou cestu zpět k Zemi.

NASA v pátek oznámila překvapivou zprávu, že do užšího výběru na přistávací systém na Měsíci v rámci programu Artemis nepostoupí dva kandidáti z okruhu soukromých firem, ale s ohledem na omezený rozpočet a příznivou cenovou nabídku pouze Starship společnosti SpaceX. Nyní se očekává, že do roku 2024 bude systém Super Heavy – Starship dokončen do té fáze, že bude moci být usutečněn demonstrační let na povrch Měsíce a následně tedy by se posádka Orionu vynesená raketou SLS měla spojit na orbitě Měsíce s lunární verzí Starship. To se zřejmě ještě v roce 2024 nestihne, ale nový způsob výzkumu Měsíce je včerejškem zase o něco blíž realitě.

Podle plánu má v neděli 25. dubna z Vostočného odstartovat raketa Sojuz-2.1b s horním stupněm Fregat-M a 36 družicemi systému OneWeb.

Výročí

19. dubna 1971 (50 let) se vydala do kosmu první orbitální stanice Saljut 1. Lety Sojuzů 10 a 11 k této stanici provázel nezdar. První se se stanicí vůbec nespojil, druhý u ní zakotvil na 23 dní, ale posádka poté zahynula při sestupu kvůli brzo otevřenému ventilu pro vyrovnání tlaku v kabině. Zajímavostí je, že stanici se podařilo po 175 dnech bezpečně navést do hustých vrstev atmosféry nad Tichým oceánem, kde zanikla.

Koncem dubna 2006 (15 let) začaly být dobře viditelné fragmenty komety 73P/Schwassmann-Wachmann. Kometa se dostává ke Slunci každého 5,3 roku a rozpadá se tak, že už brzy možná přestane existovat a zbyde po ní jen občasný meteorický roj Herculid.

Výhled na příští týden 

  • Start orbitální stanice Tianhe
  • výročí: Dennis Tito, turista
  • výročí: supernova 1006

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Saljut 1, 73P, Schwassmann-Wachmann, Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »